www.chorvatsko.cz


Hlavní stránka » Kvarnerská rivéra » Opatija


Duga Uvala

Rabac

Plominský záliv

Brseč

Mošćenička       Draga

Medveja

Lovran

Ičići

Opatija


Výlety

vnitrozemí Istrie
A - L


vnitrozemí Istrie
M - P


vnitrozemí Istrie
P - Ž


Gorski Kotar

UčkaOpatija

Město (9 100 obyv.), klimatické a přímořské lázně, 13 km jihozápadně od Rijeky. Opatija je jedno z nejnavštěvovanějších a nejluxusnějších přímořských míst na východním Jadranu. Starý název, pod nímž byly lázně v Evropě pojmem, byl Abbazia.

Opatija
Opatija

Opatija má v důsledku své chráněné polohy velmi příznivé, mírné podnebí. Díky dostatku vodních srážek velmi hojné rostlinstvo - přímořské i subtropické (dovezené). Součástí Opatije je předměstí Volosko.Historie

Opatija
Opatija

Své jméno dostala podle benediktinského opatství (chorv. opatija), založeného zde v 15. stol.

Počátek rozvoje cestovního ruchu je tu spojen s vybudováním silnice do Rijeky (1843), kde se v té době začal stavět i úsek železnice Rijeka - Pivka jako odbočka z hlavní železniční trati Vídeň - Terst (později byla postavena i železnice do Budapešti). V té době postavil bohatý rijecký velkoobcbodník Scarpa v Opatiji přepychovou vilu Angiolinu s rozlehlým subtropickým a přímořským parkem. Vila se brzy stala oblíbeným společenským střediskem urozených hostů z celé Evropy, především však z Rakouska. Pobývalo tu i mnoho korunovaných hlav. Brzy se začaly stavět luxusní hotely, sanatoria i soukromé vily a letohrádky vysoké rakouské šlechty, včetně členů rakouského císařského dvora, zřizovaly se zahrady a parky, stavěla společenská zařízení. Opatija získala v r. 1899 status klimatických lázní a brzy se stala oblíbeným přímořským místem především pro zimní pobyty evropské společenské smetánky.

Ve vile Angiolina je nyní umístěno Chorvatské muzeum cestovního ruchu (Hrvatski muzej turizma, podrobněji v tematickém článku: Opatija a Muzeum cestovního ruchu). Kromě stálé sbírky prezentuje též příležitostné výstavy, např. o rozvoji lázeňské turistiky naebo historii cestovního ruchu (až do února 2012 probíhá Výstava "První hotely na Jadranu" v Opatiji).

Opatija
Opatija, hotel Opatija

Po připojení Istrie a Kvarneru k Itálii po první světové válce pohasla sláva Opatije, počet a společenská úroveň návštěvníků se podstatně snížily. Ani po druhé světové válce, po začlenění celého tohoto území do svazku socialistické Jugoslávie, se Opatiji příliš nedařilo. Teprve velký boom cestovního ruchu v 60. letech minulého století přinesl novou vlnu zájmu o Opatiji. Začaly se obnovovat a modernizovat staré hotely při zachování jejich exteriéru, postavilo se i několik málo nových hotelů, vesměs nejvyšších kategorií, obnovila se infrastruktura i celková tvář lázní. Podstatně sice stoupla podpora letních pobytů, avšak i nadále se kladl důraz na mimosezónní pobyty, k čemuž měla přispět moderní kongresová hala a další zařízení a služby pro kongresy, sjezdy. sympozia apod. Záměr se podařil a Opatija se stala jedním z nejfrekventovanějších kongresových míst v Chorvatsku. Ročně se zde takových akcí mnoho desítek.

Opatija
Opatija, jeden z mnoha parků

K návštěvnosti Opatije přispěla velmi bohatá nabídka společenských, kulturních a zábavních akcí a podniků, a to většinou v průběhu celého roku. Některé z nich jsou uvedeny níže.Koupání

V Opatiji jsou čtyři pěkně upravená a dobře vybavená městská koupaliště: Slatina (hlavní pláž), Lido (u parku Angiolina),Tomaševac (u hotelu Ambassador) a Škrbići (u hotelu Miramar). Jsou tvořeny převážně navezeným hrubým pískem a oblázky a betonovými plošinami. V moři jsou v poměrně nevelké vzdálenosti od břehu ochranné sítě a je zakázáno koupat se za těmito sítěmi, mimo vyhrazená koupaliště (a tudíž bez sítí), koupat se dál než 100 metrů od břehu, plavat v přístavech nebo jiných místech s lodním provozem na moři. Tyto podmínky sice platí i jinde, ale zde se vyžadují přísněji.

Opatija
Opatija, městská pláž Slatina

Vlastní pláže, byť nevelké, mají i mnohé opatijské hotely, zvláště hotely vyšších kategorií. Pláže jsou převážně betonové se schody do moře, dno je místy písčité a mírně se svažující do moře.

Opatija
Opatija, pláž u hotelu Belvedere


Sport

Opatija nabízí možnost provozování především jachtingu a tenisu. V průběhu roku se zde koná mnoho významných sportovních akcí, např. Pohár Opatije v jachtingu v listopadu, Mezinárodnní regata v květnu, regata Galiola Sun Adria v září, mezinárodní turnaj v házené v září, mezinárodní mistrovství v tenise mládeže do 12 let. Cyklistika (podrobněji tematický článek: Cyklistické trasy v oblasti Kvarneru).Zábava

Nabídka zábavy a společenských akcí je velká. Jsou zde noční bary s tancem, vyhlášené kavárny, restaurace všeho druhu, kasino, v hotelech velké sály pro plesy a společenské akce. Vzhledem k úrovni těchto zařízení je jejich návštěva dosti nákladnou záležitostí.

Opatija
Opatija, noční


Kultura

Letní scéna pro 2 500 sedících nebo 5 000 stojících divákůse nachází na zeleném "poloostrově" parku Angiolina, těsně u moře. Jedinečná lokalita a prostředí z ní činí nejatraktivnější a nejunikátnější objektu tohoto typu v celém Středomoří. Jeviště o rozměrech 21 x 12 metrů je ideální především pro velké hudební a scénické umělecké formy, od klasických oper, operet, baleních představení, muzikálů, přes současný jazz, pop, rok a další zábavní koncerty i ostatním společenských akcím různých žánrů. Sousední malá letní scéna s kapacitou 600 sedících diváků vytváří intimnější atmosféru a užší interakcí s návštěvníky. Je vhodná pro menší hudební a jevištní představení.

V Opatiji se koná řada festivalů a přehlídek: od hudebních (např. Liburnia Jazz Festival v červenci, Festival Kvarner a Festival klap a mandolín), divadelních (např. Festival nezávislých divadel v dubnu), filmových (např. Liburnija Film Festival koncem srpna) až po gastronomické (např. Festival čokolády).

Od roku 2007 je možno navštívit Chorvatské muzeum cestovního ruchu (Hrvatski muzej turizma), které se nachází v prostorách Villy Angiolina a Uměleckého pavilonu "Juraj Šporer". Kromě stálé sbírky dokumentů, pohlednic, obrazů, fotografií a dalších zajímavých předmětů jsou k vidění i příležitostné výstavy.

Aktualita: Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v roce 2015.Ubytování

Renomované letovisko Opatija má velkou koncentraci luxusních hotelů. V posledních letech bylo hodně investováno do rekonstrukce hotelů, což příspělo k jejich zařazení do vyšší kategorie. Pěti hvězdičkami jsou označeny hotely Bevanda, Ambassador, Milenij a Mozart. Čtyřhvězdičkových hotelů je celá řada.

Opatija
Opatija, hotel Admiral
Hotely:

Belvedere I. dep.Belvedere II. Grand Hotel
Adriatic
Bristol
Astoria Admiral Milenij Ambasador
Villa Ambassador Miramar 4 Opatijska cvijeta Mozart
Savoy Villa Ariston Villa Vranješ Galeb
Kristal Kvarner Agava Belvedere
Imperial Istra Opatija Palace-Bellevue
Residenz NavisVycházky a výlety

  • promenádní cesta "lungo mare" přes Volosko do Lovranu 12 km
  • vycházková cesta Carmen Sylvae, pohodlná cesta pro pěší od koupaliště Slatina k osadě Pobri nad Opatijí, krásné výhledy, 3 km (cesta byla nazvána podle obdivovatelky Opatije, rumunské královny a básnířky Carmen Sylvy)
  • vycházky po svazích Učky, výlety na vrcholky tohoto pohoří
  • výlet do národního parku Risnjak 50 km
  • Rijeka 13 km
  • Benátky

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
ostatní foto z archivu CK Vítkovice Tours

Foto 1, 2 a 5 převzato z materiálů Chorvatského turistického sdružení
www.htz.hr
www.htz.hr