Beli - Výlety

Beli je malá odlehlá osada na severovýchodě ostrova Cres, v zalesněné oblasti zvané Tramuntana. Pod starobylou osadou na skalním výběžku se rozkládá krásná oblázková pláž a u ní nabízí své služby malý kemp.

Chorvatsko... Místa... Beli ... Výlety
  • naučná ekostezka Tramuntana umožňuje bližší seznámení s nedotčenou přírodou této oblasti. Je dlouhá 12 km, s několika zastávkami na nejpozoruhodnějších lokalitách (dubové a kaštanovníkové lesy, ilyrská opevnění, kostelík), je doplněna výtvarnými díly a verši. Zvládá se obvykle za 3-4 hod.
  • vycházka k zachovalému, 8 m dlouhému římskému mostu přes 12 m hlubokou rokli (opraven ve 2.pol. 19.stol.). Je to jediný dochovaný římský most na východním Jadranu.
  • pozůstatky pěti předrománských kostelíků v okolí vesnice.
  • výlet na na vrch Sis (639 m) a na nejvyšší vrchol ostrova, Gorice (648 m). Cesta na vrchol vede z křižovatky Križić (tam, kde se lokální silnice od Beli napojuje na hlavní ostrovní komunikaci). Podrobněji tematický článek: Hory kvarnerských ostrovů.
  • Cyklistické výlety po ostrově (podrobněji tematický článek: Cyklistické trasy v oblasti Kvarneru).


  • Dragozetići - 12 km západně (6 km od trajektového přístavu Poroziny). Je to malebná stará horská vesnička ve vnitrozemí severní části ostrova (279 m). Rozkládá se amfiteatrálně při hlavní silnici Porozina - Cres. Vysoká venkovská kamenná stavení vynikají svou jednoduchostí a funkčností, obrůstají pnoucí se zelení. Je již minimálně obydlena, zbylo tu už jen asi 30 obyvatel. Vesnice chátrá a vymírá, odchod obyvatel za lepšími podmínky života pokračuje. Podnebí je tu velmi drsné, místo je stejně jako celý sever Cresu vystaven obávanému větru z pevniny, bóře.
    Zajímavé kamenné nádrže na zachycování dešťové vody, tzv. šterne, do nichž jsou svedeny okapní roury. Zvláštní jsou též pozoruhodné staré plastiky lidových sochařů. Za vidění stojí i krásný, pozdně gotický mramorový polyptych ve zdejším kostele. Krásný výhled na moře. Automobilisté se tu s oblibou zastavují při cestě od trajektového přístavu Porozina do jižněji položených částí ostrova a na ostrov Lošinj.

Vaše hodnocení místa

123 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook