Beli - Památky

Beli je malá odlehlá osada na severovýchodě ostrova Cres, v zalesněné oblasti zvané Tramuntana. Pod starobylou osadou na skalním výběžku se rozkládá krásná oblázková pláž a u ní nabízí své služby malý kemp.

Chorvatsko... Místa... Beli ... Památky

Beli patří k nejstarším, souvisle osídleným obcím v oblasti Kvarneru - je nepřetržitě osídlena přes 4000 let. Z nejstaršího, ilyrského osídlení se tu zachovaly jen zbytky kamenných valův severní části obce. V antické době víme jen, že bylo nejdůležitějším strategickým místem ostrova - proto bylo nazýváno Caput insulae - Hlava ostrova. Své jméno získala vesnice podle uherského krále Bély IV., který se tu podle pověsti ukryl před tatarskými nájezdníky (což neodpovídá historické pravdě). Z doby starochorvatského osídlení tu zůstalo několik kostelíků, byť většinou v pozdější architektonické úpravě, jako např. mariánský farní kostel, upravený v 19.stol.

Krásným otevřeným prostorem je malé náměstíčko na vyvýšenině - dlážděná, téměř rovná plošina v jinak svažitém terénu, jakási agora - které bylo už před 1000 léty centrálním prostorem obce a z něhož se naskýtá široký výhled na moře. Dochovala se mj. městská lodžie, dnes malé lapidárium a mlýn (lis) na olivy, zpracovávající plody starobylou technikou; dále románská zvonice, již zmíněný farní kostel, malý románský mariánský kostelík s cennou sbírkou křížů. V okolí je šest románských kostelíků (některé z nich ve zříceninách). Nedaleko od obce je historicky velmi cenný, 8 m dlouhý římský most, zcela zachovalý. Je to jediný dochovaný římský most na východním pobřeží Jadranu.

Vaše hodnocení místa

0 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook Google+