Beli - Památky

Beli je malá odlehlá osada na severovýchodě ostrova Cres, v zalesněné oblasti zvané Tramuntana. Pod starobylou osadou na skalním výběžku se rozkládá krásná oblázková pláž a u ní nabízí své služby malý kemp.

Chorvatsko... Místa... Beli ... Památky

Beli patří k nejstarším, souvisle osídleným obcím v oblasti Kvarneru - je nepřetržitě osídlena přes 4000 let. Z nejstaršího, ilyrského osídlení se tu zachovaly jen zbytky kamenných valů v severní části obce. V antické době víme jen, že bylo nejdůležitějším strategickým místem ostrova - proto bylo nazýváno Caput insulae - Hlava ostrova. Římané tu postavili pevnost, která kontrolovala námořní cestu mezi ostrovy Cresem a Krkem. Své jméno získala vesnice podle uherského krále Bély IV., který v roce 1265 podle pověsti místo navštívil po svém vítězství před tatarskými nájezdníky. Z doby starochorvatského osídlení tu zůstalo několik kostelíků, byť většinou v pozdější architektonické úpravě, jako např. mariánský farní kostel, upravený v 19.stol.

Krásným otevřeným prostorem je malé náměstíčko (Trg Pricrekvah) na vyvýšenině - dlážděná, téměř rovná plošina v jinak svažitém terénu, jakási agora - které bylo už před 1000 léty centrálním prostorem obce a z něhož se naskýtá široký výhled na moře. Dochovala se tu městská lodžie (dnes malé lapidárium), lis na olivy z konce 18. stol., který byl funkční až do třicátých let minulého století (obnovený prostor slouží k pořádání výstav s společenským akcím), románská zvonice, již zmíněný mariánský farní kostel (Rodjenja Blažene Djevice Marije) s jedinečnou sochou Černé madony (Crna Madona), malý románský mariánský kostelík s cennou sbírkou barokních procesních křížů. V okolí je šest románských kostelíků (některé z nich ve zříceninách).

Nedaleko od obce je historicky velmi cenný, 8 m dlouhý římský most, zcela zachovalý. Je to jediný dochovaný římský most na východním pobřeží Jadranu.

Vaše hodnocení místa

123 hodnocení

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook Google+