OSTROV IŽ - Historie

Menší ostrov Iž leží mezi ostrovy Ugljan a Dugi otok. Cesta trajektem ze Zadaru trvá dvě hodiny. Je to oáza klidu s krásnými plážemi, příjemnou atmosférou, zajímavou keramikou a tradiční kulturou.

Chorvatsko... Místa... OSTROV IŽ ... Historie

Ostrov měl podobnou historii jako sousední Ugljan a Dugi otok. Byl osídlen již v prehistorické době, ale hlavní vlnu nových přistěhovalců v novověku přineslo až 16. a 17. stol., kdy na ostrově hledali útočiště běženci z Turky dobytých území na pevnině. Iž byl po staletí majetkem zadarských šlechtických rodin Fanfognů a Canagiettiů, kteří si tu již ve 14. stol. stavěli své zámky-letohrádky. Ty byly v pozdějších dobách různě přestavovány.

V Iži Malém se dochovalo několik pěkných starých staveb, např. letní sídla zadarských šlechtických rodů Canagiettiů (či Kanadjetiů), Fanfognů (či Fanfonjů) aj. Nad městečkem, nad přístavištěm, stojí nejstarší stavba ostrova - předrománská rotunda P. Marie z 9. - 10. stol., k níž byla později přistavěna loď a rotunda se tak stala sakristií . Koncem 19. století však loď padla za oběť požáru a zůstala jen rotunda. V blízkosti je opevněný zámek a rovněž opevněný kostelík. Pozůstatky ilyrské osady a jejího opevnění.

V Iži Velém je starý farní kostel sv. Petra a Pavla ze 14. stol., nazachoval se však v původní podobě.

Iž
Ostrov Iž, obec kostel v obci Iž Veli

Fotogalerie (3)

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook