Podaca - Památky

Podaca je menší letovisko v blízkosti Gradacu. Kromě koupání na pěkných oblázkových plážích lze podniknout výlet do původní vesnice Gornja Podaca, která je typickou ukázkou dalmatské podhorské architektury.

Chorvatsko... Místa... Podaca ... Památky

Původní stará Podaca ležela mimo pobřeží, asi 1 km od moře, na úpatí kopce Viter (770 m). Velmi utrpěla při zemětřesení v r.1962 a byla proto opuštěna. Rychle se začala rozvíjet nová část přímo na pobřeží.

Podaca
Gornja Podaca, opevněná věž

Stará část, tzv. Gornja Podaca, patří svou původní architekturou k nejtypičtějším vesnicím podbiokovské oblasti. Za pozornost stojí především její kamenná selská stavení s otevřeným podloubím v přízemí. Hřbitovní předrománský kostel sv.Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj od Groblja) uprostřed staré vesnice pochází z 12. - 13. stol; v jeho sousedství byl na hřbitově postaven v 18,. stol. v barokním slohu farní kostel sv. Štěpána Prvomučedníka (Sveti Stjepan) vybudovaný na základech starší církevní stavby.

Při vstupu do této staré části obce od jihu se tyčí na skále zřícenina válcové obranné věže, zvané místně Kula, postavené v 17. stol. na obranu před Turky. Zachovala se i skromná část hradebních zdí.

Na zdejším hřbitově je k vidění i pěkný středověký náhrobní kámen - stećak s ornamentální výzdobou (viz tematický článek: Výlety za stećky). Stará část vesnice je s novou spojena cestou.

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Jana Jana

Úžasné letovisko , malinké vhodné pro relax a načerpani energie. Když nevíte Pjer vám s čímkoliv poradí. =)

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook