Omiš - Památky

Malebné městečko ve skalách a oblíbené dalmátské letovisko přitahuje pozornost díky řece Cetině v úchvatné soutěsce, písečné pláži, starobylému centru i divoké pirátské minulosti. Různorodý terén si užijí adrenalinoví sportovci i rodiny s dětmi.

Chorvatsko... Místa... Omiš ... Památky

Pevnost Mirabela

 • Pevnost postavili piráti ve 13. století (stáří pevnosti se odhaduje podle mince, kterou kdysi vhodil do základů jeden z pirátů).
 • Z Mirabely byl perfektní výhled. Piráti viděli každou loď na kilometry daleko a mohli ji pohodlně přepadnout. Mirabela sloužila samozřejmě také k obraně města.
 • Dnes je pevnost dobře přístupná po schodech, které začínají vedle kostela sv. Michala (Sveti Mihovil). Na vyhlídku z hranolové věže ve skalách se platí vstupné.

Pevnost Fortica

 • Na přelomu 15. a 16. století ji vybudovali Benátčané, kteří se bránili hlavně proti tureckým nájezdům. Fortica sahala do výšky 311 m.
 • Sloužila nejen jako pozorovací stanoviště, ale také jako důmyslný úkryt v případě hrozícího bezprostředního nebezpečí.
 • Nejsnazší cesta k Fortice vede z východní části města. Při vstupu do pevnosti se platí vstupné.

Další památky

 • Kostel sv. Eufemije: raně křesťanský kostel s polokruhovou apsidou a stolicemi z přelomu 5. a 6. století. Dochovaly se pouze zbytky.
 • Kostel sv. Petra (Petrova crkva): pochází z 11. století, postaven za vlády krále Slavce, raně románská stavba s byzantskými prvky. Nachází se na pravém břehu při ústí řeky Cetiny.
 • Mostina: důmyslná podvodní zeď ze 13. století měla tajný průchod upravený na míru pirátským lodím (sagitty), ostatní lodě neměly šanci projet a padly do pasti.
 • Dům šťastného člověka (Kuća sretnog čovjeka): renesanční stavba ze 16. století pojmenována podle nápisu v průčelí domu: "Děkuji ti, bože, že jsem žil na tomto světě." Kuchyň domu se nachází atypicky až v nejvyšším patře, což dům při požáru chránilo před úplným shořením. Oheň totiž vznikal nejčastěji v kuchyni a šířil se do horních pater.
 • Ilyrský seminář (Ilyrsko sjemenište): na troskách zničeného benediktýnského kláštera postavili v 16. století františkáni klášter nový a zřídili v něm školu pro budoucí kněze. Původně se zde psalo hlaholicí. Seminář zanikl až v roce 1879.
 • Kostel sv. Ducha a kostel sv. Roka: sakrální renesanční stavby ze 16. století.
 • Farní kostel sv. Michala (Sveti Mihovil): raně barokní kostel postavený v 1. polovině 17.století na starších základech. Uvnitř se nachází bohatě zdobený kamenný oltář, socha sv. Michala, erb Omiše a další cennosti.
 • Východní městská brána a věž Turjun: obojí bylo součástí pevnosti Fortica vystavěné Benátčany na počátku 17. století.Vaše hodnocení místa

132 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Tomáš Matonoha

Omiš a okolí nádherné včetně cyklistických výletů a skal pro lezení.

Radka Šprochová

Omiš již dávno nepatří mezi poklidná místa. Vrátili jsme se zde po 8mi letech a z malebného místa, které jsme znali je jedno obrovské tržiště plné polských turistů. Cesty,chodníky, pláže i obchůdky jsou přeplněné. Nejen pláže v Omiši, ale také pláže v okolí Mimice, Čelina jsou plné polských turistů, kteří se opíjí přímo na plážích a večer dělají neskutečný rachot a "bordel". Do 30.6. to ještě bylo únosné, ale od 1.7. invaze poláků nabrala na intenzitě a jejich nechutné hlasité projevy i při koupání v moři odrazovala většinu lidí na pláži. Obrovské zklamání, do Omiše se již vracet nebudeme. ( pobyt 20.6-5.7. 2018 Omiš + Čelina )

Lucia Hudecová

Krásne mesto Omiš, pekné pláže. Vlieva sa tu do mora rieka Cetina. Dá sa ísť na výlet raftom na Cetinu (my sme nemali odvahu :D ) Inak relatívne pokojné miesto aj v noci, boli sme koncom sezóny aj s deťmi.

Matyáš Dvořák

I jedna hvězdička je příliš. K dovolené v okolí se ani slovy vyjádřit nejde.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook