Omiš - Historie

Malebné městečko ve skalách a oblíbené dalmátské letovisko přitahuje pozornost díky řece Cetině v úchvatné soutěsce, písečné pláži, starobylému centru i divoké pirátské minulosti. Různorodý terén si užijí adrenalinoví sportovci i rodiny s dětmi.

Chorvatsko... Místa... Omiš ... Historie
  • Omiš je městem, které prošlo během své více jak dvoutisícileté historie bouřlivým vývojem. Nachází se zde mnoho cenných památek z různých období.
  • Původně ilyrská osada na úpatí Omišské Dinary, kterou Římané nazývali Oneum, se postupně rozrostla v důkladně opevněné městečko.
  • Již od 7. století využívali piráti jeho chráněné polohy a vybudovali tu své prakticky nedobytné sídlo, které bylo od 8. století. součástí neretvanského knížectví.
  • Omiští piráti se stali postrachem byzantských, benátských a později i chorvatských lodí. Při tažení proti nim tu zahynul benátský dóže Pietro Candiano. Po této prohře musili Benátčané, pokud nechtěli riskovat další ztráty svých lodí, platit Neretvanům tučný poplatek za volnou plavbu.
  • Ve 12. století se Omiš stala sídlem knížecího rodu Kačićů Právě za jejich vlády dosáhli piráti největších bojových úspěchů a novládali moře od Splitu až po Dubrovník. Piráti útočili na obchodní lodě bohatých měst Splitu, Dubrovníku, Kotoru, Benátek i na křižácké lodě plující do Svaté země. V této době vyrostlo kolem Omiše pirátské opevnění, tzv. Mirabela (Peovica), z níž vedla tajná úniková cesta. V roce 1221 vyhlásil papež Honorius III. válku proti pirátům, ale piráti se ubránili. Definitivně je porazili až na konci 13. století Benátčané.
  • V 15. století se Omiši stala součástí Benátské republiky. Benátčané vystavěli další pevnost Fortica (Starigrad). V té době město trpělo neustálými válečnými konflitky Benátčanů s Turky. Přestože Turci ovládali blízké vnitrozemí, nikdy se jim nepodařilo Omiš dobýt.
  • Krátce po pádu Benátské republiky na začátku 19. století strhli Omišané hradby, které nejvíc připomínaly ponurou středověkou minulost a bránily rozvoji města (zbyla jen jedna brána a věž Turjun). Benátčany vystřídalo v Omiši Rakousko-Uhersko a v roce 1807 připadla Omiš (stejně jako celá Dalmácie) napoleonské Francii.
  • Od roku 1813 až do konce 1. světové války patřila Omiš opět rakousko-uherské monarchii.
  • V roce 1918 získala město Itálie a po 2. světové válce se Omiš patřila k Jugoslávii.
  • Od roku 1993 je součástí samostatného Chorvatska.

Vaše hodnocení místa

133 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Tomáš Klapetek

Super dovolená v Omiši , hlavně sjezdy na raftech po řece Cetině

Tomáš Matonoha

Omiš a okolí nádherné včetně cyklistických výletů a skal pro lezení.

Radka Šprochová

Omiš již dávno nepatří mezi poklidná místa. Vrátili jsme se zde po 8mi letech a z malebného místa, které jsme znali je jedno obrovské tržiště plné polských turistů. Cesty,chodníky, pláže i obchůdky jsou přeplněné. Nejen pláže v Omiši, ale také pláže v okolí Mimice, Čelina jsou plné polských turistů, kteří se opíjí přímo na plážích a večer dělají neskutečný rachot a "bordel". Do 30.6. to ještě bylo únosné, ale od 1.7. invaze poláků nabrala na intenzitě a jejich nechutné hlasité projevy i při koupání v moři odrazovala většinu lidí na pláži. Obrovské zklamání, do Omiše se již vracet nebudeme. ( pobyt 20.6-5.7. 2018 Omiš + Čelina )

Lucia Hudecová

Krásne mesto Omiš, pekné pláže. Vlieva sa tu do mora rieka Cetina. Dá sa ísť na výlet raftom na Cetinu (my sme nemali odvahu :D ) Inak relatívne pokojné miesto aj v noci, boli sme koncom sezóny aj s deťmi.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook