Omiš - Historie

Malebné městečko ve skalách a oblíbené dalmátské letovisko přitahuje pozornost díky řece Cetině v úchvatné soutěsce, písečné pláži, starobylému centru i divoké pirátské minulosti. Různorodý terén si užijí adrenalinoví sportovci i rodiny s dětmi.

Chorvatsko... Místa... Omiš ... Historie
  • Omiš je městem, které prošlo během své více jak dvoutisícileté historie bouřlivým vývojem. Nachází se zde mnoho cenných památek z různých období.
  • Původně ilyrská osada na úpatí Omišských Dinár, kterou Římané nazývali Oneum, se počátkem 1. tisíciletí postupně rozrostla v důkladně opevněné městečko.
  • V 7. století tvořili většinu obyvatelstva Omiše piráti. Zdejší legendární korzárové dobře využívali chráněné polohy města a vybudovali prakticky nedobytné sídlo, které se v 8. století stalo součástí neretvanského knížectví.
  • Omiští piráti byli neporazitelní, při tažení proti nim zahynul i benátský dóže Pietro Candiano. Po jeho smrti a prohrané bitvě museli Benátčané pirátům platit tučný poplatek, který jim zajistil volnou plavbu bez ztráty lodi.
  • Největších bojových úspěchů dosáhli piráti za vlády knížat z rodu Kačićů ve 12.-13. století. Piráti útočili kromě lodí také na sousední pobřežní města (Split, Dubrovník aj.), kde ničili kostely a jiné stavby. V této době vyrostlo kolem Omiše pirátské opevnění, tzv. Mirabela (Peovica), z níž vedla tajná úniková cesta.
  • Krutovláda omišských pirátů skončila až v 15. století, kdy Omiš získala Benátská republika. Benátčané vystavěli další pevnost: Fortica (Starigrad). V té době omišské obyvatele vysilovaly neustálé konflitky Benátčanů s Turky, kteří se snažili město dobýt. Přestože Turci ovládali blízké vnitrozemí, nikdy se jim nepodařilo Omiš dobýt.
  • Krátce po pádu Benátské republiky na začátku 19. století strhli Omišané hradby, které nejvíc připomínaly ponurou středověkou minulost (zbyla jen jedna vrata a věž Turjun). Benátčany střídá v Omiši Rakousko-Uhersko a v roce 1807 připadá Omiš (stejně jako celá Dalmácie) do područí napoleonské Francie.
  • Od roku 1813 až do konce 1. světové války patří Omiš opět rakousko-uherské monarchii.
  • V roce 1918 získává město Itálie a po 2. světové válce se Omiš přidává k Jugoslávii.
  • Od roku 1993 spadá Omiš pod správu samostatného Chorvatska.

Vaše hodnocení místa

132 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Tomáš Matonoha

Omiš a okolí nádherné včetně cyklistických výletů a skal pro lezení.

Radka Šprochová

Omiš již dávno nepatří mezi poklidná místa. Vrátili jsme se zde po 8mi letech a z malebného místa, které jsme znali je jedno obrovské tržiště plné polských turistů. Cesty,chodníky, pláže i obchůdky jsou přeplněné. Nejen pláže v Omiši, ale také pláže v okolí Mimice, Čelina jsou plné polských turistů, kteří se opíjí přímo na plážích a večer dělají neskutečný rachot a "bordel". Do 30.6. to ještě bylo únosné, ale od 1.7. invaze poláků nabrala na intenzitě a jejich nechutné hlasité projevy i při koupání v moři odrazovala většinu lidí na pláži. Obrovské zklamání, do Omiše se již vracet nebudeme. ( pobyt 20.6-5.7. 2018 Omiš + Čelina )

Lucia Hudecová

Krásne mesto Omiš, pekné pláže. Vlieva sa tu do mora rieka Cetina. Dá sa ísť na výlet raftom na Cetinu (my sme nemali odvahu :D ) Inak relatívne pokojné miesto aj v noci, boli sme koncom sezóny aj s deťmi.

Matyáš Dvořák

I jedna hvězdička je příliš. K dovolené v okolí se ani slovy vyjádřit nejde.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook