Zadar - Historie

Moderní severodalmatská metropole láká nejen širokou nabídkou služeb a bezva koupáním, ale i cennými historickými památkami. Projdete se po antickém fóru, nebo po legendární Kalalarze, objevíte zvuk Mořských varhan a užijete si podmanivý Pozdrav Slunci.

Chorvatsko... Místa... Zadar ... Historie
 • Zadar patří mezi nejstarší chorvatská města, pyšní se historií, která přesahuje více než 3000 let. V běhu dějin se několikrát postavilo na zadní a vzdorovalo útlaku z různých stran. Bývá označováno jako rebel mezi chorvatskými městy.
 • Ve 4. století př. n. l. založili Liburnové (ilyrský kmen) v oblasti Zadaru osadu Jader.
 • Původní liburnské obyvatele postupně vystrnadili Řekové, kteří osadu značovali jako Idassa.
 • V 1. století n. l. proměnili Římané starořeckou Idassu v římskou kolonii Jadera. Z tohoto období se dodnes dochovala pro Římany charakteristická urbanistická struktura města.
 • V 7. století patřil Zadar k Byzantské říši, v 9. století povýšil na biskupské sídlo a připadl chorvatskému království.
 • V důsledku lstivé domluvy s Benátčany dobyli v roce 1202 křesťanský Zadar křižáci, kteří město vyplenili a vypálili. Poté odtáhli a předali město Benátčanům. I přes mnohé těžkosti fungoval Zadar samostatně až do 15. století, kdy se Benátské republice konečně podařilo uchvátit moc ve městě. A to na dlouhých 400 let.
 • V prvním desetiletí 19. století zařadil Napoleon Zadar mezi své ilyrské provincie, ovšem po jeho porážce se moci ujalo silné Rakousko- Uhersko.
 • Po 1. světové válce si svrchovanost nad Zadarem vynutili Italové, a to i přesto, že celá okolní oblast spadala do Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Italská okupace zcela zabrzdila rozvoj města, probíhala násilná italizace chorvatského obyvatelstva.
 • Za 2. světové války představoval Zadar baštu fašistů na Jadranu, proto čelil četným náletům spojenců, při nichž bylo ničeno mnoho budov, včetně těch historicky cenných (některé se podařilopozději zachránit). Po osvobození se stal Zadar součástí Jugoslavie.
 • Další těžkou újmu město utrpělo v letech 1991-1992, kdy se bránilo agresi krajinských Srbů. Těžké škody z té doby již byly úplně napraveny.
 • Od roku 1993 je Chorvatsku samostatným právním státem.

Vaše hodnocení místa

131 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Stanik Knap

Podle článků a recenzí hotelu Donát a pláže Borik jsem si
tuto destinaci vyhlédl. A jsem rozhodnutý strávit příští
rok svoji dovolenou zde!

Lukáš Musil

Miluju Zadar. A okolní ostrovy.

Vlaďka Beranová

Chorvatské moře je úchvatné.

Helena Brázdová

V Zadaru jsem byla před 2 roky. Nádherné město.....co více dodat. :)

David Kmošťák

Další kouzelné místo, tentokrát jižně od Istrie...Zadar...nedat si kávu nebo zmrzlinu ve starých zadarských uličkách, jako by jste tam ani nebyli.
A to nemluvím o úžasném a velmi zážitkovém rybím trhu ve starém městě, nutno si ale přivstat :-) a přilehlém ovocno-zeleninovo-zahrádkářském trhu. Teprve tady pochopíte Chorvatsko ...

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook