Pag - Kultura

Pag na stejnojmenném ostrově je město významných historických památek, kultury, tradice a pověstných gastronomických specialit. Návštěvníkům nabízí koupání na desítkách písečných pláží, které lemují pobřeží Pažského zálivu.

Chorvatsko... Místa... Pag ... Kultura

Na hlavním náměstí se v létě často konají národopisná představení, předvádějí se pažské tance v krásných krojích (doprovázejí je zdejší dudy). Koncerty klasické hudby v rámci Festival Pažské léto (Paško ljeto), který založil chorvatský pianista Lovro Pogorelić v r. 1999, se odehrávají v krásném prostředí katedrály v Pagu (recitály, sólové koncerty chorvatských a zahraničních umělců). U turistů jsou oblíbené karnevaly, zejména ten letní koncem července, který je jeden z nejstarších letních karnevalů v přímoří. Velká mariánská pouť a slavnosti se koná 15.8.

Aktualita: Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v sezóně 2020

V posledních letech bylo obnoveno staré lidové divadelní představení "Pažská otrokyně" (Paška robinja), které vycházelo ze starých pastýřských her a z divadelní hry chorvatského humanisty Petra Luciće "Robinja" (Otrokyně). Tématem je vykoupení z tureckého otroctví dívky, vnučky chorvatského bána Derenčina po katastrofální porážce chorvatského vojska na Krbavském poli r.1493 vedeného právě Derenčinem, který zde zahynul spolu s tisíci dalších bojovníků. Představení má u turistů velký úspěch.

Začátkem července byla otevřena stálá výstava historie těžby a zpracování soli na ostrově (Stalna izložba solarstva), která umístěna v jednom z devíti zdejších skladišť soli, pocházejících ze 17. až 19. století (podrobněji aktualita: V Pagu bylo otevřeno muzeum soli).

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook