Pag - Historie

Pag na stejnojmenném ostrově je město významných historických památek, kultury, tradice a pověstných gastronomických specialit. Návštěvníkům nabízí koupání na desítkách písečných pláží, které lemují pobřeží Pažského zálivu.

Chorvatsko... Místa... Pag ... Historie

Koncem středověku utrpěl Pag v bojích se Zadarem obrovské ztráty. Obyvatelé se shodli, že nebudou opravovat staré zničené město, ale vybudují na sousední lokalitě město nové. Byl to počin ve své době a v této oblasti neobvyklý a progresivní. Pag začal od r. 1443 stavět podle svých v té době velmi moderních plánů největší gotický sochař stavitel v přímoří Juraj Dalmatinac. Město se začalo budovat jako gotické, ale během výstavby přibývalo renesančních prvků. Síť pravidelných rovnoběžných ulic protínaly kolmice druhých komunikací, náměstí tvořily pravidelné obdélníky nebo čtverce.

Dílem Dalmatincovým nebo jeho spolupracovníků a žáků byly jak nejvýznamnější budovy v městě, tak i další stavby, byl to především, Knížecí palác (Knežev dvor) na hlavním náměstí, sídlo benátského místodržícího a později i městské rady. Dominantou hlavního náměstí (Trg kralja Krešimira), kde stojí palác, je však kostel Nanebevzetí P. Marie (Marijinog uznesenja). Ten bývá sice označován jako katedrála, ale nikdy se jí z historicko-politických důvodů nestal, i když se jako biskupský začal stavět. Pozoruhodnou stavbou je věž Skrivat (kula Skrivat) nebo též městská věž (Gradska kula), původně jedna z devíti věží městského opevnění (jediná, která se dochovala).

Z honosných paláců a domů zdejších patriciů, např. Portadů, Jadrulićů, Matasovićů se po přestavbách nezachovalo téměř (nebo vůbec) nic.

Z několika dalších kostelů patří k nejhodnotnějším kostel sv.Markéty (Sv.Margarita), patřící ke klášteru benediktinek. V historii města má významné místo. Byla tu první dívčí škola a školka na ostrově. Sestřičky mj.zasvěcovaly zdejší dívky do tajů zhotovování krajek. Ve svém humanitárním díle pokračují i v současnosti - pomáhaly ve válečných a poválečných 90.letech uprchlíkům a sirotkům a organizovaly pro ně všestrannou pomoc. S jejich klášterem se pojí jedna zvláštnost: sestřičky pečou dodnes pro celé město zvláštní preclíky, kterým se v této oblasti říká baškotini a jsou tu velmi oblíbené.

2 km od Pagu jsou zčásti dochovány pozůstatky starého původního města. Probíhá tu archeologický průzkum.

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook