Lastovo - pobyty

Chorvatsko... Články ... Témata ... Lastovo - pobyty
Publikováno: 12.03.2012

Za Titovy Jugoslávie byl ostrov Lastovo, nejvzdálenější obydlený ostrov v jaderských vodách, i k němu přiléhající ostrůvky po dlouhou dobu cizincům nepřístupnou zónou - podobně jako ostrov Vis. V tomto uzavřeném vojenském prostoru život běžel úplně jinak než na ostatním Jadranu.

Před tím, než Lastovo zabrala a uzavřela armáda, byl na ostrově jeden hotel a dnes, po otevření ostrova cestovnímu ruchu, je tu opět jen ten jeden, pavilonový hotel "Solitudo" (tj. latinsky: samota, osamění) v osadě Pasadur , která leží 3 km severně od obce a trajektového přístavu Ubli.

Lastovo

Návštěvníci ostrova se ale dnes mohou ubytovat i v nově postavených soukromých vilkách v Ubli, v přímořských osadách Skrivena Luka, Zaklopatica či Pasadur nebo v domcích postavených mimo osady na mořském břehu, vybavených mnohdy lépe než mnohé hotely. Jediný kemp na ostrově je k dispozici na okraji osady Skrivena Luka.

I když je obec Lastovo malebná a svou zvláštní, pro ostrov typickou architekturou s několika cennými stavbami si jistě získá pozornost návštěvníků, není to hlavní magnet pobytů na ostrově. Nejsou jím ani pěkné procházky a túry po vnitrozemských kopcích tohoto hornatého ostrova. Lastovo s jeho souostrovím se stalo pojmem pro sportovní rybáře, jachtaře, potápěče a vůbec pro milovníky moře.

Lastovský archipelag - rybářský ráj s ohromným bohatstvím ryb i dalších mořských živočichů tvoří 46 ostrůvků a útesů, trvale neobydlených (s výjimkou majáku). Skupina Lastovnjaci východně od Lastova se skládá ze skupiny Donji školji (blíž Lastova) a skupiny Vrchovnjaci (dál od Lastova). Směrem k západu jsou ostrůvky trochu větší, vyniká z nich zejména Kopište a Mrčara a hodně vzdálený Sušac. A čím vynikají? Vody kolem Mrčary jsou proslulými lovišti langust. Kopište vyniká krásnými malými plážemi. Odborníci pokládají zdejší vody za oblast nejbohatští rybami na celém Jadranu. Dříve se tu lovili i koráli, ale dnes je tu už potápěči marně hledají.

Pro toho, kdo nehledá ruch pobřežních promenád, pláží nebo hlučné diskotéky a různé večerní zábavy, je Lastovo se svým tichem, samotou, nádhernou přírodou, čistým mořem s bohatstvím ryb skutečným rájem, pro ostatní je spíš trochu nudným místem bez možnosti společenského či jiného vyžití. Jde tedy jen o to správně si vybrat místo pro svou dovolenou.

Na Lastovu připravují výborná jídla z ryb, bohatá je i nabídka plodů moře. S rybími pokrmy chutná nejlépe zdejší výborné víno, zlatožlutá suchá maraština.

V Ubli je jediný místní "průmyslový" podnik, továrna na zpracování ryb. A není to podnik jen tak ledajaký. Pro suchozemce je zážitkem vidět např. rybářské čluny naložené obrovskými tuňáky, čekajícími na zpracování. Sem se přiváží i spousta dalších ryb, o jejichž názvech nemá našinec ani ponětí, ale upoutávají svým někdy prazvláštním vzhledem nebo svými úctyhodnými rozměry.

Doprava na Lastovo je dost jednoduchá - ze Splitu jezdí přes Hvar a přístav Vela Luka na Korčule trajekt (viz Lodní doprava).

Tak tedy hodně krásnou dovolenou na Lastovu!


Mohlo by vás zajímat