Valbandon - Zajímavosti

Menší turistické letovisko s dobře udržovanými kempy a apartmány, bezva koupáním a zábavou nejen pro děti. Oceníte stinné pláže, nabídku vodních sportů i dobrou středomořskou kuchyni. Ze sousední Fažany si uděláte výlet na Brijunské ostrovy.

Chorvatsko... Místa... Valbandon ... Zajímavosti

Památky a kousek historie

  • Valbandon patří mezi istrijská místa s antickou minulostí. Našly se zde pozůstatky honosné starořímské vily. Kromě kamenných zbytků stavby a části mozaikové podlahy se dochovaly i kusy keramických nádob. Vilový komplex původně spojovala 60 metrů dlouhá pobřežní promenáda.
  • Svůj dnešní název získal Valbandon ve středověku, kdy oblastí prošlo několik morových ran, které úplně vyhladily obyvatelstvo osady. Jméno vzniklo z italského „Vala abondata“ (opuštěné údolí).
  • Na počátku 20. století založili němečtí investoři ve Valbandonu turistickou společnost a postupně proměnili osadu v žádanou turistickou lokalitu. První udržované pláže s převlékacími kabinkami a čtyřmi ubytovacími zařízeními (včetně dodnes stojící historické budovy Villa Maria) zprovoznili valbandonští podnikatelé už v roce 1911.

Vaše hodnocení místa

123 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook