Polače - Historie

Osada a malý přístav Pomena je branou do národního parku Mljet, který se rozkládá v nejzápadnější části ostrova Mljetu. Za pozornost stojí zbytky antického paláce a baziliky.

Chorvatsko... Místa... Polače ... Historie

Podle antického literárního podání a podle dubrovnických kronikářů jsou zdejší mohutné antické zříceniny, do nichž byly později vestavovány obytné domy, pozůstatkem paláce někdejšího kilikijského místodržícího Agésilaa z Anazarbu, který upadl u římského císaře Septimia Severa v nemilost a byl i s rodinou vypovězen. Teprve jeho synovi, básníku Oppiánovi se podařilo dosáhnout u Septimiova nástupce císaře Caracally odpuštění a mohl i s otcem ostrov opustit.

Agésilaův palác byl postaven na přelomu 2. a 3. stol. po vzoru římských venkovských vil. Chránily jej dvě postranní věže. V 5. stol. byly provedeny některé stavební úpravy. Osada vyrostla právě na troskách této monumentální stavby. S někdejším palácem sousedí zbytky starokřesťanské baziliky z 5.- 6. stol. Východně od ní na místě zvaném Nodilove košare jsou pozůstatky dalšího starokřesťanského kostela
.

Fotogalerie (2)

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook