Trstenik - Výlety

Trstenik je malá obec, přístav a letovisko, které proslavilo především víno dingač a pěkné pláže. Malebné místo pod strmými svahy obklopují vinicemi a borové lesy

Chorvatsko... Místa... Trstenik ... Výlety
  • Výlety do okolních kopců poloostrova Pelješac.
  • ostrov Mljet s národním parkem - 8,5 nám.míle.
  • Ston - 39 km
  • Janjina - 8 km severovýchodně, největší vesnice ve vnitrozemí poloostrova Pelješac (330 obyv.) je rozložena pod kopcem Gradina (244 m) při Pelješacké transverzále, zemědělství - především vinná réva (kvalitní víno) a olivovníky.
    Lokalita Gradina nad vesnicí byla osídlena již Ilyry (1. tisíciletí př. n. l.), jak o tom svědčí i sám její název (gradina = opevněné ilyrské sídliště). U hřbitovního kostela sv. Štěpána (Sveti Stjepan) byly objeveny pozůstatky římské venkovské usedlosti (villa rustica).
    Pozoruhodné jsou zříceniny předrománského kostelíka sv. Jiří (Sveti Juraj) se zbytky pletencové oltářní přepážky a pozůstatky paláce někdejšího dubrovnického místodržícího s reliéfem sv. Blažeje (Sveti Vlaho). Ve vesnici je několik pěkných kapitánských domů z 19. stol. Na blízkém kopci Sućurac je několik středověkých náhrobků - stećků
  • Potomje - 8 km, středisko vinařské oblasti Dingač. Z Potomje vede tunel směrem k pobřeží, 400 m dlouhý, jednostopý, neosvětlený. Tunel ústí ve svahu nad mořem v lokalitě Dingač. Svahy se rozkládají nad osadou Potočine směrem k zátoce Prisoje. Je posázen autochtonním druhem vinné révy, plavac mali crni, který se zpracovává v nejlepší značkové víno dingač (chráněné značkou od r. 1961), má obsah alkoholu 14 %). Tunel usnadnil přístup vinařů k vinicím nad mořem, ale v současné době umožňuje i turistům dostat se autem až k pobřeží, k osadám Borak a Potočine (zde i možnost ubytování v soukromí). Zdejší pláže jsou mimořádně půvabné, příroda velmi zachovaná , moře velmi čisté. Přímo v Potomje je řada vinných sklepů s možností ochutnávek a případného nákupu.

Fotogalerie (4)

Vaše hodnocení místa

129 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook