Pisak - Výlety

Pisak je letovisko na Omišské riviéře, ležící 15 km jihovýchodně od Omiše, kam se turisté opakovaně vrací. Důvodem je koupání na malých oblázkových plážích, které místy přerušují skalnaté pobřeží pod srázy hor, čisté moře a intimita malé rybářské osady.

Chorvatsko... Místa... Pisak ... Výlety

Pisak
Pisak, pohled na pohoří Biokovo a Makarskou riviéru
  • Omiš - 15 km, odtud výlety do kaňonu řeky Cetiny a mnoho dalších (uvedeny u Omiše)
  • Brela - 7 km
  • Makarská - 21 km
  • Mezi Mosorem a Biokovem, nad zátokou Vrulja (4 km jihovýchodně) je nad mořským pobřežím průsmyk Dupci, jímž odbočuje z magistrály silnice na křižovatku Cista Provo (20 km) a dále do Imotského (48 km). Průsmykem proniká zejména v podzimních a zimních měsících z vnitrozemí na moře silný nárazový vítr, obávaná bóra. Těmito větry bývá postiženo především nedaleké letovisko Brela (naposled obrovské škody na lesním porostu v r. 1997). Magistrála je zde na ochranu před nápory větru opatřena protivětrnými zábranami. Dříve tu na ochranu chodců byla podél skal natažena lana, kterých se mohli přidržovat, aby je vichr nesmetl ze srázu do moře. Nárazy větru jsou totiž tak silné, že vyvracejí stromy, smetávají z cesty i těžká auta, strhávají střechy.
  • V zátoce Vrulja pod průsmykem lze pozorovat v moři několik sladkovodních pramenů, tzv. vrulje.
  • Přes průsmyk Dupci lze podniknout výlety do vnitrozemí ke střednímu a hornímu toku řeky Cetiny (sjezdy divokých řek), v blízkosti Zadvarje jsou vodopády Mala Gubavica a Velika Gubavica (48 m vysoký vodopád, v době sucha však téměř bez vody), další četné výletní cíle viz Výlety do Dalmatského Záhoří a Cetinské krajiny

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Monika Vodáková Kulová

Nádherné místo pro dovolenou. Klid, málo lidí, hodně ryb a výhled na Makarskou.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook