Betina - Památky

Betina je proslulé středisko tradiční stavby lodí ze dřeva. První loděnice tu byly již před 270 lety. Zdejší marina si získala oblibu jako východisko plavby na Kornatské ostrovy.

Chorvatsko... Místa... Betina ... Památky

Římské osídlení připomínají pozůstatky města Colentum na pobřeží severozápadně od Betiny, dále venkovské vily a hřbitova v zátoce Plitka vala jihovýchodně od Betiny. Obec byla založena v 16. stol. uprchlíky z území dobytých Turky (Vrana a okolí).


Dominantou obce je barokní farní kostel sv. Františka (Sveti Frane) ze 17. stol., který byl několikrát rozšiřován.

Staré centrum tvoří spleť úzkých ulic s typickými dalmatskými kamennými domy. Pozoruhodná je opevněná věž z roku 1514 zvaná Hrelić kula postavená rodinou Hrelić na obranu proti Turkům (v ulici Varoš) nebo starý mlýn na olivový olej, v jehož prostorách je nyní upravena konoba "Stari mlin".

V Betině, proslulé svou výrobou kvalitních dřevěných lodí a člunů, lze navštívit "Muzeum betinské stavby dřevěných lodí" (Muzej betinske drvene brodogradnje). Je to jediné muzeum takto úzce zaměřené v celém Chorvatsku. Muzeum prezentuje nejmodernějšími prostředky tradici starou přes 300 let. Více informací najdete v článku: Muzeum stavby dřevěných lodí v Betině na ostrově Murteru.

Betina
Betina od jihovýchodu

Vaše hodnocení místa

121 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Ostrov Muster mohu všem doporučit,krásné pláže, kavárny ,místo i příroda

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook