Nin - Historie

Starobylé městečko Nin se nachází 16 km severozápadně od Zadaru. Při procházce jeho historickým centrem rozloženém na malém ostrově lze těžko uvěřit, že občas bývalo sídlem chorvatského krále.

Chorvatsko... Místa... Nin ... Historie

Před příchodem Římanů byl pod názvem Aenona střediskem ilyrského kmene Liburnů. Za římské vlády bylo sídlo opevněno a vybaveno některými veřejnými stavbami (vykopávky). Nin, který vyrostl na ostrůvku v laguně a s pevninou je spojen dvěma mosty, dosáhl největšího rozkvětu v 9. - 11. stol., kdy byl biskupským sídlem i občasným sídlem chorvatského krále. Přitom zdejší biskup byl tzv. "chorvatským" biskupem, tj. biskupem s jurisdikcí na celém území tehdejšího Chorvatska. Nejvýznamnější z biskupů byl Řehoř z Ninu (Grgur Ninski), přední bojovník za slovanskou liturgii (jeho socha ve Splitu před Zlatou branou).

Nin
Nin, most s Dolní městskou bránou

Od 14. stol. byl součástí benátského panství, a to až do pádu Benátské repulbiky koncem 18. stol. Nin byl zničen ve válečných konfliktech mezi Benátkami a Tureckem. Na přelomu 17. a 18,. stol. byl Nin znovu vybudován, avšak jen jako obec vesnického rázu. Dalšímu rozvoji bránila malárie, v okolí tehdy velmi rozšířená.

Nin
Kostelík sv. Kříže

Poblíž místa, kde pravděpodobně stával královský palác, se zachoval charakteristický, velmi cenný příklad starochorvatského stavitelského umění, kostelík sv. Kříže (Sveti Križ) z 11. stol. Je díky svým proporcím skutečně monumentální, přestože jde o stavbu malých rozměrů. Právem si zaslouží označení "nejmenší katedrála Evropy" (byl opravdu po určitou dobu biskupským kostelem, a to od vlády knížete Domagoje v 9. stol.). Díky nepatrnému naklonění levé vnitřní stěny (vedle hlavního vchodu) dochází k tomu, že 9. února na svátek sv. Ambrože, patrona ninských benediktinů, směřuje poslední sluneční paprsek na křtitelnici a ozařuje ji (podobný jev je v kostele v osadě Rovanjska u Starigradu-Paklenice dne 23. dubna).

Dále je zde Biskupský palác (nyní fara) a kostelík sv. Anselma (Sveti Ansel či Anzelm) na místě, kde stála románsko-gotická katedrála se zvonicí a klenotnicí, jejíž sbírka "Zlato a stříbro Ninu" je nádherný nevelký soubor relikviářů z období od r. 800 do r. 1300. Patří k mimořádným sakrálním památkám svého druhu v zemi. cenné jsou i exponáty zdejší archeologické sbírky (arheološka zbirka).

Restaurovaný kostelík sv. Ambrože (Sveti Ambroz) z 10. - 11. stol.

Součást někdejšího souvislého opevnění Horní brána (Gornja vrata). Kromě ní a části východních hradeb se z dřívějšího opevnění nezachovalo téměř nic.

Z římských památek má Nin zajímavé rozsáhlé zříceniny Dianina chrámu a amfiteátru (za městečkem na někdejším fóru).

Tématický článek: Nin - malé město a jeho velká historie.

Aktualita: Víte, co je "ninska šokolijada"?.

Vaše hodnocení místa

128 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
David Kmošťák

Zvláštnost toho místa na Vás nejvíce zapůsobí večer, při procházce kolem celého ostrova. Tajuplné, klidné a přitom tak osobní. Člověk má hned chuť tady začít bydlet. Pokud večerní procházku zakončíte v restauraci u kostela pod vzrostlými stromy...budete dlouho vzpomínat.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook