Lovran - Historie

Již od konce 19.stoleti má Lovran díky příznivému podnebí a chráněné poloze pod svahy pohoří Učka tradici klimatických lázní. Staré vily i moderní ubytovací zařízení jsou obklopeny bohatou středomořskou vegetací, jaká se se jinde nevidí.

Chorvatsko... Místa... Lovran ... Historie

Lovran byl jedním z nejstarších sídlišť ilyrských Liburnů. Za římské říše si tu stavěli letní sídla bohatí patriciové mimo jiné například z kolonie Tarsatica (Trsat) u dnešní Rijeky. Ve středověku chorvatská městská komuna, později se vládcové střídali. Od 14.stol. do r. 1918 patřil Habsburkům. Benátčané Lovran nikdy nezískali.

Lovran
Lovran, středověká věž

I když už není staré město sevřeno hradbami, tvoří i dnes kompaktní celek. Z opevnění jen brána Stubica u přístavu. Nejvýznamnější památka, kostel sv. Jiří (Sveti Juraj) ze 14. stol., byl několikrát stavebně upravován, naposled v 18. stol. Jeho fresky z 15. stol. jsou nejcennější a nejkompletnější soubor gotických fresek na půdě Kvarneru (autoři tzv. kastavské a istrijské školy). Vedle kostela stojí středověká městská věž (za prohlídku se platí vstupné). Románská zvonice. Na náměstí výstavné barokní domy. Na nábřeží malý románský kostelík sv. Trojice (Sveto Trojstvo) v gotické podobě, má typickou istrijskou přístavbu zvanou lopica (portikus), jakousi zaklenutou vnější předsíň, zbytky fresek.

Pro novější Lovran jsou typické výstavné vily a hotely v historizujících slozích (druhá polovina 20. stol.), většina z nich v dobrém stavu.

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook