Rastoke na řece Slunjčici ve Slunji

Chorvatsko... Články ... Témata ... Rastoke na řece…
Publikováno: 16.09.2005
16.9.2005

Slunj
Slunj, vodopády na řece Slunjčici

Většina českých turistů, kteří jedou autem ze Záhřebu po staré silnici přes Plitvická jezera do Dalmácie, s překvapením zaregistruje při průjezdu městečkem Slunj v oblasti zvané Kordun

Slunj
Vodopády za vysokého stavu vody
(53 km jižně od Karlovce) pozoruhodnou scenérii hluboko dole na řece Slunjčici. Při pohledu z mostu, po němž silnice vede, se tam mihne stříbrná stužka vodopádu a malebný shluk domků. Při tomto rychlém průjezdu městečkem těžko zjistí, že se tam skrývá mnohem víc. Podívaná dole u řeky, kterou letmo zahlédl z auta, je součástí mimořádné přírodní a kulturní památky, která se jmenuje Rastoke.

Řeka Slunjčica tu před svým ústím do Korany vytváří uprostřed syté zeleně peřeje a jezírka, řítí se ve vodopádech přes travertinové bariéry. Před staletími zde vznikla mlynářská osada, jejíž mlýny poháněla voda Slunjčice. Starobylé mlýny a stoupy byly při srbské agresi v 90. letech min. stol. poničeny a vypáleny, ale dožily se obnovy.

Nyní se celá lokalita stala příjemným místem pro odpočinek, kde je možno se po dlouhé jízdě osvěžit kávou nebo se posilnit obědem, projít se po cestách a můstcích mezi jednotlivými rameny řeky Slunjčice a obdivovat její peřeje, vodopády či pěkně zrekonstruované mlýny a domy, případně se v řece Koraně i vykoupat.

Slunj
Mlýny

Od odpočívadla na kraji města (ještě před mostem), je krásný výhled do kaňonu řeky Korany a na vodopády, které tu nejvyšším převýšením do ní spadají. Je možno i sejít po cestě dolů k řece. Do osady Rastoke vede asfaltovaná cesta odbočující z hlavní silnice těsně za mostem. Odbočka je nyní dobře označena.

Domy v osadě Rastoke však nejsou jen jakousi kulisou. Ten, kdo by si rád svůj odpočinek ve Slunji prodloužil, může si vybrat k přespání buď některý z citlivě renovovaných původních domků přímo v osadě Rastoke, nebo jiný ve Slunji. Interiéry jsou všude moderně vybavené.


Informace:

Slunj
Dřevěný dům

Mohlo by vás zajímat