Slovinské termální lázně patří k evropské špičce

Chorvatsko... Články ... Témata ... Slovinské termální…
Publikováno: 04.11.2011
4.11.2011

Ptuj
Lázně Ptuj

Rozvoj, kterým prošla slovinská termální střediska od 90. let minulého století, může být vzorem pro jiné země, angažující se v tomto odvětví cestovního ruchu. Slovinsko dnes se svými 87 termálními prameny může směle konkurovat takovým termálním velmocem, jakými jsou např. Maďarsko, Island nebo Japonsko.

Od vytvoření samostatného slovinského státu, které v tomto turistickém odvětví přineslo po provedené privatizaci velkou vlnu investic do termálních lázní a termálních rekreačních zařízení, byly postaveny nové čtyř a pětihvězdičkové hotely, zavedeny nové služby, s úspěchem byly ve stále větší míře zaváděny prvky wellnessu, doplňována léčebná medicínská péče a šířeji uplatňovány i estetické služby. V současné době nabízejí ve Slovinské republice širokou termální nabídku např. tyto lázně: Čatež, Topolšica, Šmarješke Toplice, Olimia, Zreče, Dobrna, Radenci, Rogaška Slatina, Ptuj, Banovci, Lendava, Moravske Toplice nebo Rimske Toplice. Zastavíme se u těch nejvýznamnějších.

Čatež
Lázně Čatež

Největší a nejnavštěvovanější termální lázně ve Slovinsku jsou lázně Čatež (Terme Čatež) blízko hranic s Chorvatskem, na soutoku řek Krky a Sávy. O jejich úspěšnosti svědčí především počet přenocování, kterého dosahují: přijíždí sem ročně více než 640 tisíc návštěvníků. Představuje to 8,4 procent všech přenocování v celé Slovinské republice a 25 procent všech přenocování ve slovinských lázeňských zařízeních.

Historie lázní Čatež se datuje od roku 1797, kdy zde byly objeveny první termální prameny. O třicet let později je zaplavila při povodních řeka Sáva a na své znovuzrození musely čekat až do roku 1854. Když byly v 60. letech objeveny další prameny, začaly se lázně rychle rozvíjet. V poslední době přibyly wellness služby, moderní léčebné a preventivní programy, vodní atrakce, sportovní centrum, animační programy a cyklistické stezky. Zdejší hotely, kemp a apartmány mají nyní dostatečnou ubytovací kapacitu. Moderní lázeňský komplex "Thermal Riviera" se může pochlubit 10 000 m2 vodní plochy venkovních bazénů s termální vodou o teplotě 26 až 36 °C a dalšími 2 200 m2 vnitřních bazénů. Vodní plochy nejrůznějších tvarů jsou vybaveny skluzavkami, tobogány a vodními atrakcemi - je to zkrátka vodní ráj pro děti i dospělé po celých 360 dní v roce.

Moravske Toplice
Lázně Moravske Toplice,
bazén s černou termální vodou

Proslulé tradiční lázně Rogaška Slatina jsou nejstarší ve Slovinsku. Léčivé účinky zdejší minerální vody s vysokým obsahem hořčíku znali již staří Římané a podle pověsti sem poslal bůh Apolón okřídleného koně Pegase, aby pil z rogašského pramene vodu a získal tak sílu. Léčivá moc byla pak znovuobjevena v 17. století a začátkem 19. století se Rogaška Slatina začala rozvíjet jako moderní lázeňské zařízení. Slávu zdejších lázní a léčivých metod šířily mnohé korunované hlavy a umělci, které tu nacházely úlevu při svých onemocněních. Léčí se tu nemoci pohybového ústrojí, revmatismus, srdeční a kožní nemoci apod. Lázně jsou velmi malebné a velmi pěkně udržované. Hosté se mohou procházet promenádními cestami a přitom obdivovat architekturu a úpravnost historických lázeňských domů, hotelů a rozsáhlých parků. V tom nejstarším lázeňském domě se nachází moderní wellness centrum Wellness Vis Vita s širokou nabídkou masáží, terapií a koupelí.

Moravske Toplice
Lázně Moravske Toplice, aquapark

Lázně Moravske Toplice u městečka Murska Sobota v nejsevernější části Slovinska jsou vlastně úplně nové – jejich moderní lázeňský komplex byl dokončen až v roce 2000. Horké prameny dosahující 72°C byly objeveny v 50. letech spíše náhodou, a to při pokusných vrtech při hledání ropy. A místo ropy vytryskla z hloubky téměř 1 500 metrů horká voda, která dala vznik tomuto nejmodernějšímu lázeňskému rezortu s nabídkou dlouhé řady léčebných terapií, služeb a doprovodných programů. Uzavřený lázeňský komplex "Terme 3000", tedy lázně pro 3. tisíciletí, zahrnuje 22 vnitřních i venkovních bazénů s celkovou vodní plochou 5 000 m2. Zdejší raritou je tzv. černá termální voda, která je vysoce koncentrovaná, kalná, slaná a lehce zapáchá naftou. Vysoké úrovni lázeňského provozu odpovídají i komfortní ubytovací, gastronomické a doprovodné služby.

Lendava
Lázně Lendava, přírodní termální
bazén Grozd

Mezi celkem nová lázeňská zařízení patří i lázně Lendava ležící v těsné blízkosti maďarských hranic na severovýchodě Slovinska. Minerální prameny s vysokým obsahem parafínu tu byly objeveny opět náhodou při pokusných naftových vrtech v 60. letech. Zdejší léčivá voda je ideální k léčbě revmatických onemocnění, následků popálenin, kožních problémů, gynekologických onemocnění, pooperačních stavů a onemocnění nervového systému. Návštěvníci tu mají k dispozici termální koupaliště na ploše téměř 2 000 m2 několika bazény o teplotě vody 28 až 38°C, vodní atrakce, wellness centrum a další moderní služby.

Ptuj
Lázně Ptuj, wellness v hotelu Primus

Poslední v našem přehledu jsou lázně Ptuj. Samo město Ptuj stojí za zmínku, protože je to jedno z nejstarších měst Slovinska. V římských dobách bývalo toto město regionálním centrem s více než sto tisíci obyvateli a dodnes si zachovalo nádherný historický vzhled. Zdejší lázně proslavila termální uhličitá voda o teplotě 39 až 54°C, která je čerpána ze dvou pramenů vyvěrajících z hloubky 1 050 až 1 590 metrů. Má blahodárný účinek na pohybové ústrojí, léčbu neurologických onemocnění a na rehabilitaci revmatických a degenerativních onemocnění. Velkou atrakcí je termální park se sedmi venkovními a šesti vnitřními bazény.

Ptuj
Město Ptuj, středověký hrad

Celková vodní plocha bazénů s léčivou nízkominerální vodou činí 4 200 m2. Nechybějí ani tobogány (zdejší tobogán o délce 165 metrů je nejdelší ve Slovinsku), skluzavky, divoká řeka, bazén s vlnami, vodopády a vířivky s teplotou do 36° C, pro trénink je pak určen olympijský plavecký bazén. Lze navštívit i různé druhy saun, masáže, zábaly a další terapie. V bezprostřední blízkosti lázeňského komplexu se nachází moderní čyřhvězdičkový hotel Primus s širokou nabídkou služeb, hotelové bungalovy, kemp, 18 jamkové golfové hřiště o rozloze 50 hektarů, tenisové kurty a další sportoviště.

Čatež
Lázně Čatež, vnitřní areál

Svou nabídku termálních lázní uvádí na turistickém trhu i Chorvatská republika, např. Tuheljske Toplice, Krapinske Toplice, Stubičke Toplice (všechny v kraji zvaném Chorvatské Záhoří – Hrvatsko Zagorje, severně od Záhřebu), Sveti Martin na Muri (v Mezimuří – Medjimurje, severovýchodně od Záhřebu), Bizovačke Toplice (u Osijeku ve Slavonii, ve východním Chorvatsku), ale slovinská termální střediska jsou navštěvovanější, atraktivnější a oblíbenější. Dokonce jim často dávají přednosti i sami chorvatští občané, např. v lázních Čatež jsou Chorvaté nejčastějšími hosty.


Moravske Toplice
Lázně Moravske Toplice,
vnitřní bazény s vířivkami

V čem tedy vlastně spočívá přitažlivost slovinských lázní? Vždyť klimatické podmínky, kvalita a složení vody jsou přibližně v obou zemích stejné a vzdálenost od velkých chorvatských měst by měla upřednostňovat chorvatské lázně. Důvodem jsou právě již zmíněné změny a nové trendy, kterými již prošly slovinské lázně a které se u chorvatských lázní teprve začínají projevovat: od široké nabídky ubytování a možností volby mezi přepychovými hotely, pohodlnými apartmány a příjemnými kempy až k bohaté nabídce sportování, vodních aktivit pro dospělé i děti (např. skvěle vybavené aquaparky, fitness), možnosti rehabilitace, mimo jiné i se zaměřením na rehabilitaci sportovců. V některých slovinských termálních lázních bylo s úspěchem zavedeno i léčebné oddělení s fyzioterapií, elektroterapií, některé se dokonce specializují na určitá onemocnění, jako např. na roztroušenou sklerózu. Častými a vítanými návštěvníky těchto středisek bývají i senioři, a to většinou v mimosezónním období, letní měsíce pak bývají doménou rodin s dětmi.

Chorvatské příslušné orgány se nyní zabývají průzkumem slovinských metod a vypracovávají projekty pro zavádění těch nejúspěšnějších do praxe chorvatských termálních lázní.


Nabídku pobytů ve slovinských lázních najdete v katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat