Senj, hlavní centrum produkce medu v Chorvatsku

Ve městě Senj a jeho okolí aktivně působí 80 včelařů, kteří mají celkem 3 000 včelstev. Vyrábějí med vysoké kvality, zejména šalvějový med.

Chorvatsko... Články ... Témata ... Senj, hlavní…
Publikováno: 15.11.2017

Severojadranské město Senj je město uskoků - slovanských běženců před Turky a místních hrdinů, senjské bury – obávaného silného větru vanoucího z vnitrozemí a v posledních letech i město včelího medu.

Město Senj proslulo v minulosti jako hlavní centrum uskoků, slovanských běženců před Turky v době největšího náporu mocného tureckého státu proti Balkánu a dalším státům této části Evropy (v době od druhé poloviny 15. století do konce 17. století). Rakouský stát ovládající značnou část chorvatského vnitrozemí, silně ohroženého tureckou invazí, nabídl uskokům útočiště s podmínkou, že budou bezprostředně zajišťovat obranu hranic s Turky. Garantoval pak těmto běžencům osobní svobodu (přestali být nevolníky místní šlechty), bezplatný příděl půdy, možnost kariérního postupu v jeho vojsku a další nezanedbatelné výhody. Uskoci se velmi osvědčili jako chrabří obránci hranic, někdy však podnikali i loupežné výpravy na vlastní pěsti proti bohatým benátským městům na pobřeží a ostrovech Jadranu. O tom, jak to s uskoky dopadlo, si můžete přečíst v tematickém článku: Uskoci - hrdinové i piráti.

Pro Senj je vedle starých uskockých tradic charakteristická také tzv. senjská bura (též bora), což je obávaný silný nárazový severozápadní vítr, vanoucí z vnitrozemí a pronikající průsmykyu v pohoří Velebit na pobřeží, a to v tomto regionu především průsmykem Vratnik. Vane převážně v podzimních a zimních měsících vždy po dobu několika dní, ale vyskytuje se i na jaře a v létě. Bura vyřazuje z provozu jak lokální komunikace a dálnice, tak i trajektové a lodní spoje. Podrobnější informace najdete v tematickém článku: Nebezpečná bóra - oblasti největšího ohrožení.

V posledních letech se stal třetím fenoménem Senje včelí med. Včelařství tu má ideální podmínky: kromě příznivého mikroklimatu a neporušené přírody jsou to rozlehlé velebitské a podvelebitské louky a pastviny, kde kvete spousta druhů rostlin – hotový ráj pro včely.

Ve městě Senj a jeho okolí aktivně působí 80 včelařů, z toho 67 jich je členy Včelařského sdružení "Drača", které má již padesátiletou tradici. Sinjští včelaři mají celkem 3 000 včelstev a vyrábějí med vysoké kvality, zejména šalvějový med (chorv. Kaduljin med). Tento med pochází ze snůšky právě v době květu léčivé rostliny šalvěje (Salvia officinalis), která kvete od května do července. Za tři týdny jejího květu mohou včelaři získat značné množství tohoto ceněného medu. Šalvějový med má světle žlutou barvu, výraznou vůni a blahodárné účinky pro zdraví - používá se jako prevence proti rýmě, zánětům, chřipce a k posílení imunity.

Mezi další druhy medu, které se v okolí Senje produkují, patří med ze saturejky horské (chorv. Vriskov med, lat. Satureja montana), trnovce Kristova (chorv. Dračin med, lat. Paliurus spina – christi Mill), ze smilu italského (chorv. Med od smilja, lat. Helichrysum italicum), lesní med a med z aromatických bylin velebitských luk.

Včelí úly se často převážejí v moderních kontejnerech na různá stanoviště v lokalitě, podle doby kvetení místních bylin a keřů.

Včelařské sdružení "Drača" je velmi aktivní spolek, který za svoji činnost dostal již řadu ocenění. Stará se nejen o rozvoj včelařství v regionu a jeho popularizaci zejména mezi mladými, ale i o organizování přednášek, seminářů a konzultací, aby se včelaři seznámili s nejnovějšími technologiemi a výzkumy v oboru. O tom, že jsou zdejší včelaři skuteční odborníci, svědčí několik medailí a diplomů z mezinárodních včelařských soutěží.

Město Senj poskytuje svým včelařům všemožnou podporu. Včelařství je zahrnuto do rozvojového plánu Senje a může tak počítat s dlouhodobou podporou.

Turistické sdružení města Senje ve spolupráci se Včelařským sdružením Drača vydalo brožuru "Med Senje a okolí" v chorvatštině, angličtině a němčině. Kromě informací o včelaření a medu, zdejších produktech jsou tu k dispozici i kontakty na jednotlivé včelaře a na mapě "včelkou" vyznačena jejich hospodářství. Na těchto místech se mohou návštěvníci seznámit s výrobou medu, ochutnat a koupit si med i další včelí produkty.

Další aktivitou turistického sdružení a spolku Drača je pořádání "Dnů medu" (Dani meda) vždy v polovině srpna. Je to velká akce ve znamení medu a včelích produktů, která zahrnuje specializované trhy, přednášky, zábavní a gastronomický program.

Informace:


Zdroj informací:


Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat