Rafting

Chorvatsko... Články ... Témata ... Rafting
Publikováno: 25.02.2002
25.2.2002

Zrmanja
raft na řece Zrmanja

Pro vyznavače adrenalinových sportů, zejména těch, které se provozují na vodě, je rafting jistě jedním z nejvyhledávanějších. Divoké řeky Chorvatska zatím nepatřily k tokům mezi našimi raftaři nejznámějším. To se však postupem času mění a zejména řeky Dobra, Cetina a Zrmanja si získaly u vyznavačů tohoto sportu velmi dobré jméno. Jak se při pobytu na Jadranu dostat, příp. zda je možné si při cestě na Jadran nebo zpět dopřát nezapomenutelný zážiteksjezdu některé z těchto řek na raftu?

Jednou z nejvyhledávanějších divokých řek vhodných pro rafting je Dobra v masívu Velika Kapela, k níž se nejjednodušeji dostaneme z města Ogulinu. Ze Záhřebu k němu trvá cesta autem (jihozápadním směrem) jen 1 hod. 30 min, a to přes Karlovac po dálnici a pak dále buď přes Josipdol (lokální silnice) nebo z Karlovce většinou po tzv. polodálnici do Vrbovska a pak se uhýbá přímo do Ogulinu. Ale existuje třetí možnost, a to za Karlovcem, u Bosiljeva, jet lokální silnicí přímo do Ogulinu. Až bude za pár let postavena dálnice za Záhřebu do Splitu (je již ve výstavbě), povede její trasa v bezprostřední blízkosti Ogulinu.

V Ogulinu doporučujeme zájemci obrátit se na místní klub (Ogulinski rafting klub), kde dostane všechny potřebné informace a rady. K plavbě vlastně nemusí mít žádné svoje vybavení, všechno si zde může vypůjčit. Klub doplní člun i o další adepty plavby, pokud zájemce se svou případnou společností celý člun neobsadí (účastníků plavby musí být většinou šest - čím těžší váhy, tím lepší). Je však třeba, aby všichni účastníci byli dobří plavci, ukáznění a žádní zmatkáři. Vlastní plavbu organizuje a samozřejmě se jí zúčastní místní zkušený skiper, srostlý s řekou a znající všechny její případné záludnosti a nebezpečí.

K řece vede z Ogulinu úzká cesta k místu startu všech rekreačních i závodních plaveb. Tady skiper též názorně ukáže, co se od účastníka plavby požaduje - jde vlastně jen o pádlování, přesně podle pokynů skipera.

Řeka je několik set metrů klidná, avšak brzy ukáže, co umí. Právě první překážka je ta největší: je jí vodopád Buk (buk znamená v chorvatštině vodopád). Z břehu se nejeví nebezpečný, ale na vodě je to úplně jiné. Síla proudu je tu taková, že stačí jen malá chyba a člun se může převrhnout. Avšak účastníci plavby se toho při náležité disciplině, s níž přesně plní příkazy zkušeného skipera, nemusejí obávat. Vodopád Buk má v šestistupňovém hodnocení obtížnosti sjezdu (podle mezinárodní stupnice) označení V, a patří právem k nejtěžším partiím na chorvatských řekách. Nejintenzivněji se musí pádlovat ve středu vodopádu, kde je proud nejsilnější a kudy je nejvýhodnější projet. Raftaři tu sedí na širokých okrajích gumového člunu a pádlují jako o život, přesně podle skiperových pokynů. Při plavbě méně exponovanými partiemi pak sedí v člunu.

Při plavbě Bukem může samozřejmě výjimečně dojít k převržení člunu, ale bývá to vlastně jen neukázněností účastníků plavby. Podle skiperů to v r. 2001 bylo jen jednou, a to vinou alkoholu v krvi účastníků plavby.

Pro plavbu na raftech na Dobře je třeba si rezervovat dostatek času, nejméně 3 hodiny. Zážitek je to však opravdu mimořádný a určitě stojí zato si kvůli němu upravit svou příjezdovou nebo odjezdovou trasu na Jadran. Zejména se to může hodit těm, kdo si za pobytové místo vybrali letoviska na Chorvatském přímoří, na některých Kvarnerských ostrovech (Rábu, Krku, Pagu), případně i na Kvarnerské riviéře.

Městečko Ogulin má však i další pozoruhodnost" přímo v jeho středu by neměl pozornosti návštěvníků uniknou tzv. Djulin ponor, což je výjimečný hydrogeologický jev, kde vody řeky Dobry mizí v ohromném podzemním otvoru pod skalními stěnami.

Těm, kdo budou trávit svou dovolenou v Severní Dalmácii nebo na Severodalmatských ostrovech, bude asi lépe vyhovovat rafting na řece Zrmanja . Přímým východiskem bývá městečko Obrovac na Zrmanje (pro pobyty kolem Zadaru) nebo Knin (pro pobyty jižněji, kolem Biogradu n.m. a Šibeniku), obě leží v přilehlém vnitrozemí. Nejvhodnější úsek pro plavby na raftu je mezi obcemi Ervenik a Muškovac, s četnými slapy, peřejemi a vodopády. Kvůli vyššímu stavu vody na Zrmanje doporučujeme podniknout plavbu začátkem léta. Konkrétní informace poskytnou sportovní kluby v pobytových místech nebo v místech na řece Zrmanje. I tady mají k dispozici zkušené odborníky - skipery, i zde zajišťují raftařům potřebné služby.

Známější než řeky Zrmanja je mezi raftaři řeka Cetina, která vyvěrá v Dalmatském Záhoří a vlévá se do Jadranu u letoviska Omiš. Východiskem raftařských plaveb bývá buď obec Trilj (ve vnitrozemí, 14 km východně od městečka Sinje, 22 km severně od Splitu) nebo obec Penšići (na dolním toku Cetiny). Trilj bývá i východiskem plaveb na vorech a kajacích. Zdejší raftařské kluby, v Trilji a Penšići, resp. v nedalekém Zadvarji organizují plavby podobně, jak je to uvedeno u řeky Dobry. V případě plaveb z Penšići lze podrobné informace též získat přímo v Omiši. Plavby po Cetině jsou tedy vhodné pro rekreanty ze Střední Dalmácie a Středodalmatských ostrovů.

A ještě jedno důležité upozornění: ikyž jsou plavby na raftech celkem bezpečné, doporučujeme, abyste se před samotnou plavbou, při placení celé akce, informovali i o tom, zda jste při plavbě a do jaké míry pojištěni a požadovali, aby bylo pojištění zahrnuto. Ti opatrní by s ohledem na své raftařské aktivity měli uzavřít příslušné pojištění již před odjezdem z České republiky.



Mohlo by vás zajímat