Mořský květ

Chorvatsko... Články ... Témata ... Mořský květ
Publikováno: 08.09.2004
8.9.2004

Letos se v druhé polovině června a začátkem července objevilo u západního pobřeží Istrie neobvyklé množství tzv. "mořského květu" (chorvatsky cvjetanje mora, anglicky sea flowering nebo sea mucilage, latinsky noctilulca. Název "mořský květ" je však podle názoru chorvatských odborníků příliš eufemistické pojmenování - podle nich je podstatně výstižnější starý název, dříve rybáři běžně užívaný, a to italsky mare sporco, tj. chorvatsky prljavo more čili česky špinavé moře.

Jde o přírodní jev, který se občas vyskytuje ve všech mořích. ale poměrně intenzívní bývá v Jadranu. Tvoří jej slizká nevzhledná přírodní látka bělavé až hnědé barvy a nejedná se o nebezpečné zamoření moře. Podle odborníků vzniká tento "mořský květ" masovým rozvojem fytoplanktonu za určitých vhodných světelných, meteorologických a oceánografických podmínek a jeho následným bakteriálním rozkladem. "Mořský květ" se obvykle koncentruje v odpoledních hodinách těsně u břehu, u pláží, kdy je moře úplně klidné a panuje bezvětří, resp. pokud fouká slabý vítr z moře na pevninu. Jakmile se objeví silnější větry, především nevera, která rozbouří moře a "rozbije" slizkou masu, bura pak její rozbité části odnese daleko na otevřené moře; moře se potom pročistí a zbytky "mořského květu" se ztratí.

"Mořský květ" znemožňuje koupání, a to po celou dobu výskytu. Obvykle trvá jen pár dní a vyskytuje se téměř výhradně v severní části Jadranu, ale může se vyskytovat i po delší dobu a na různých místech v celém Jadranu. To se právě stalo v letošním roce, přičemž se největší koncentrace projevila u pláží letovisek Rovinj a Poreč na západoistrijském pobřeží a ještě na několika dalších místech této oblasti, ale "mořský květ" se letos objevoval střídavě na celém Jadranu až k Mljetu, a to nejen při chorvatském, ale i při italském pobřeží (až k italskému ostrovu Tremoli).


..... a ještě zblízka

"Mořský květ" nejenže znemožňuje koupání, ale velmi výrazně negativně ovlivňuje rybolov, neboť motory rybářských člunů, které loví vlečnými sítěmi (až ke dnu) prostě neutáhnou sítě ve spoustách mikrobiálního odpadu z "mořského květu", který se hromadí u dna. Ale ani při rybolovu s jinými sítěmi není situace příznivější, neboť želatinovitou masou "mořského květu" sítě neproniknou a zůstávají téměř na mořském povrchu.

"Mořský květ" v letošním rozsahu není v žádném případě každoroční záležitostí - kalamita obdobného rozsahu se na Jadranu naposledy vyskytla v roce 1988.


Mohlo by vás zajímat