Mauzoleum rodiny Račićů v Cavtatu

Chorvatsko... Články ... Témata ... Mauzoleum rodiny…
Publikováno: 18.09.2001
18.9.2001

Nejjižnější chorvatské jadranské letovisko Cavtat nevyniká jen příjemnými oblázkovými plážemi ve stínu starých borovic, svými hotely patřícími architektonicky k nejzajímavějším a vybavením k nejluxusnějším na Jadranu, ale i uměleckými objekty mimořádné hodnoty. Mezi nimi patří přední místo bělostné stavbě mauzolea na hřbitovním pahorku nad městečkem.

Cavtat
Mauzoleum rodiny Račićů v Cavtatu

Je to dílo Ivana Meštroviće, největšího chorvatského sochaře první poloviny 20. století, umělce, jehož plastiky nechybějí v nejpřednějších evropských a amerických galeriích, umělce, jehož dílo si mimořádně cenil i A. Rodin (viz tematický článek: Split a dílo Ivana Meštroviće).

Historie mauzolea ze začátku 20. let minulého století souvisí s tragickým vymřením rodiny bohatého dalmatského rejdaře Račiće, jehož syn i dcera se za první světové války spřátelili v Londýně s tehdy již věhlasným Meštrovičem. Po návratu do Dalmácie syn i otec krátce za sebou tragicky zahynuli. Dcera v předtuše blízké smrti požádala umělce, aby se po její smrti postaral o její, resp. rodinný hrob a poskytl jí tak útěchu, že smrt je jen vstup do nového života. Za pár týdnů opravdu zemřela. Zdrcená matka se nedožila ani prvního výročí manželovy smrti. V závěti bohatě pamatovala na finanční zajištění dceřina přání - vybudování rodinné hrobky. Ivan Meštrović měl tak úplně volnou ruku a více než dostatečné prostředky na uskutečnění svého uměleckého záměru. Dílem Meštrovićovým v tomto případě není jen celková koncepce, ale i fyzické provedení všech uměleckých děl v mauzoleu.

Mauzoleum nazvané Gospa od Andjela (Matka Boží Andělů) tvoří byzantský osmihran půdorysu kříže s kupolí, celý z bračského kamene. Výjimku tvoří jen bronzové dveře, anděl nad kupolí a zvon.

Mezi plastikami, k nimž patří i hlavy všech čtyř zemřelých členů Račićovy rodiny v postranních kaplích, vynikají především desítky andělů různých typů a uměleckého ztvárnění. Meštrovićovou vlastní kovoliteckou prací je dokonce i zdejší zvon.

Interiér i exteriér mauzolea, jakož i jeho umístění na vyvýšenině nad mořem je velmi působivý a patří k mimořádným zážitkům na toulkách Jižní Dalmácií.

Mohlo by vás zajímat