Kukljica - klidné místo pro příjemnou dovolenou

Chorvatsko... Články ... Témata ... Kukljica - klidné…
Publikováno: 15.12.2001

15.12.2001


V jižní části ostrova Ugljan leží nevelká, původně rybářská obec Kukljica. Během doby se rozvinula v menší turistické středisko, které v sezóně poskytuje ubytování pro asi 1300 osob. Poloha na ostrově a omezené množství lůžek zajišťuje, že zde nenarazíte na davy turistů, obvyklé ve velkých turistických střediscích na pevnině. Na první pohled je vidět, že se obec snaží turisty přilákat a investuje do úpravy nábřeží, veřejné zeleně, přístaviště, komunikací atd. V Kukljici je možno se ubytovat v soukromí nebo v turistickém centru Zelena Punta. Počet soukromých penzionů se díky čilému stavebnímu ruchu stále zvyšuje, nabídka je velmi slušná, od jednodušších až po velmi velkorysé. Turistické centrum Zelena Punta je ukryto v borovém lese na poloostrově Zaglav. Zahrnuje skromnější (avšak cenově velice příznivé) bungalovy, dále pěkné moderní apartmány, dvě restaurace, řadu sportovišť (tenis, minigolf, stolní tenis). Večery jsou zde živé, na terase restaurace vyhrávají kapely místní pop s prvky zdejší tradiční lidové hudby a směsi zahraničních hitů. Každý večer je také otevřena místní diskotéka.

Kukljica
Poloostrov Zaglav skrývá apartmány Zelena punta

K příjemné procházce láká nábřeží s několika kavárnami, pizzerií a cukrárnou, kde mají skvělou zmrzlinu. Pobřežní promenáda s květinovými záhony a menšími palmami je lemována lavičkami, vybízejícími k posezení a pohledu na moře. Na nábřeží a několika molech kotví rybářské a výletní lodě. Buduje se i přístaviště pro jachty. Kousek od nábřeží je kostelík, nezbytná dominanta všech chorvatských městeček. Pro snadnější orientaci může pomoci informační centrum HTZ Kukljica, které je vybaveno propagačními materiály a také zprostředkuje ubytování v soukromí, či lodní výlet na Kornati a do zátoky Telašćica.

Kukljica - nábřeží
Procházka z nábřeží může vést okolo polostrova Zaglav ( Zelena punta ), po asfaltové cestě podél břehu celého poloostrova, jen posledních asi 100 m je třeba projít borovým lesem po pěšině, která končí na severním nábřeží v Kukljici. Odtud pokračuje betonová pěší cesta podél moře severně oblastí nazývanou Zavrh směrem na obec Kali. Skalnaté pobřeží je místy vhodné pro koupání, a to zvláště tam, kde skalnaté plotny spadají mírněji do moře. Po necelém kilometru pohodlná cesta končí a lze dále pokračovat lesní pěšinou až k malé kapli, která stojí nad mořem ve vysokém borovém lese. Pěšinou lze dále pokračovat až do písčité zátoky Kostanj . Zátoka má překrásný písek, není však bohužel udržována, a tak její břehy lemují hromady naplavených nečistot a ke koupání příliš neláká. Do Kukljice je možné vrátit se stejnou cestou nebo lesní pěšinou do kopce vyjít k hlavní ostrovní silnici.

Kukljica a její okolí nabízí řadu možností koupání. Nejbližší(a také nejnavštěvovanější) je pobřeží poloostrova Zaglav v blízkosti apartmánů Zelena Punta. Jeho skalnatý břeh je upraven pomocí betonu a místy se vyskytují i oblázky. Severní břeh poloostrova je též skalnatý, nijak neupravený, vstup do vody je komplikovanější, ale najde se zde pár pěkných zátočinek a také více soukromí. Totéž platí i pro celou oblast Zavrh na severním okraji Kukljice.

V. Sabuša

Nejoblíbenější je zátoka Vela Sabuša na jihozápadním břehu ostrova. Její nevýhodou je poněkud větší vzdálenost od centra obce. Při cestě za koupáním je potřeba překonat nevysoký hřeben ostrova a po pěkné betonové cestě dojít až do zátoky. Cesta začíná u silnice nad obcí směrem na Ždrelac a je dobře ukazatelem označena. Odtud to pěší chůzí trvá asi 15 min. Také je možno použít kolo nebo motorku. Autem lze dojet pouze k místnímu hřbitovu (asi 100 m od silnice), kde se místo na parkování rychle zaplní, proto je lepší nechat auto hned u silnice. Cesta překonává pouze malé převýšení a ústí přímo v zátoce.

Břeh zátoky je celý tvořen betonovým platem, ale okamžitě po vstupu do vody se ocitnete na příjemném písčitém dně, které je v téměř celé zátoce. Obuv do vody je zde zcela zbytečná a velmi pozvolně se svažující dno je vhodné i pro ty nejmenší děti a pro různé míčové hry ve vodě. Ten, kdo dává přednost skalnatému břehu s větším spádem, může pokračovat po betonové cestě na okraj zátoky. Po břehu je možno dojít až do další zátoky, Mala Sabuša, která má také písčité dno a zvykli si ji používat příznivci koupání bez plavek.

Cesty ze silnice do nudistických zátok Mala Sabuša a Jelenica nejsou upravované a vedou po nekvalitním štěrku. Autem lze ale dojet až na ostrovní hřeben a dále pak pokračovat asi 10 min. pěšky z kopce dolů.

Kukljica
Písčitá zátoka Vela Sabuša

Nevýhodou Kukljice je absence kompaktnějšího starého centra s úzkými uličkami, tolik typickými pro stará dalmatská a istrijská městečka. To je částečně kompenzováno snadnou dosažitelností Zadaru s jeho starým městem, plným unikátních památek a s čilým večerním životem. Spojení do Zadaru zajišťují trajekty z Preka po celý den a poslední lodní spoj jede v sezóně ještě 23:30 hod. Jízdenky vzhledem ke krátké vzdálenosti nejsou drahé (asi 5,50 Kn za osobu, i se zpáteční to vyjde ještě levněji). Z Kukljice do Preka je možné dojet autem a zde ho zanechat na parkovišti v přístavu, anebo také autobusem. Místní linka má jízdní řád tvořený s návazností na trajekty a jezdí po celém souostroví Ugljan-Pašman.Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat