Jadran Express - Vlak pro šest tisíc

Chorvatsko... Články ... Témata ... Jadran Express -…
Publikováno: 15.09.2003
(Viktor Sedlák)

15.9.2003

Letos se České dráhy přesně trefily do chutě rekreantům a turistům mířícím k prosluněnému pobřeží nám nejbližšího moře. Jadran Express, speciální autovlak Cestovní kanceláře Českých drah, vezl v první polovině září pasažéry tento rok již naposled.

Jadran Express
Vlak projíždí chorvatským vnitrozemím

Vlak jezdil od poloviny června každý pátek z prahy přes Brno do Splitu a v sobotu odvážel odpočívající turisty zpět do naší republiky. V Praze nasednete do vlaku, přistupovat můžete v České Třebové, Brně a Břeclavi. A pak již vlak opustí území České republiky a vydá se přes Rakousko na dalekou cestu. Nejprve kopíruje cestu podél dálnice směrem na Graz, ale za Vídní zahne do malebné krajiny okolí Semeringu. Cesta na hranice se Slovinskem není již daleko a můžete si ji zpříjemnit posezením v klidném prostředí jídelního vozu, který vám nabídne nápoje a jídlo stejně chutné a v podobných cenách jako jsou ve vaší oblíbené domácí kavárně. V Mariboru vstoupíte na území Slovinska, venku je už tma a vy sedíte u osvětlených stolků a venku ubíhá ztemnělá krajina. Podobně se možná cestovalo ve slavném Orient-Expresu. Večer pokročil a jsme na chorvatských hranicích a pak je čas jít spát. Nejlevnější verze dopravy do Splitu je kupé pro osm osob. V případě, že máte zakoupené lůžko, spíte v kupé pro tři osoby, které je vybavené i vlastním umyvadlem. Pokud jste chtěli ušetřit a zaplatili jste si lehátko, budete usínat v normálním kupé pro šest osob. V obou případech vám konduktér vydá čisté lůžkoviny a popřeje dobrou noc. Prospíte cestu přes Záhřeb, minete Plitvická jezera, která bývají místem dopravních kolapsů, a probudíte se v hlubokém vnitrozemí, které je převážně neobydlené a krajina je zde hornatá, divoká a drsná a při vaší snídani v pohodlí klimatizovaného jídelního vozu vytváří zajímavou kulisu. Vlak vyjede z vnitrozemí a ocitne se nad mořem u města Trogir A pak už uhání podél pobřeží a vítá vás konečná stanice Split.

Jadran Express
Svoji dovolenou začínají auta i řidiči ve Splitu odpočati

Během letošních prázdnin vlak s přepravou osobních automobilů využilo na šest tisíc lidí. Podle šéfa cestovní kanceláře Českých drah Petra Tiefenböcka zároveň autovlak převezl turistům s sebou na Jadran šest stovek aut.

Jadran Express začínal se sedmi osobními vozy a dvěma vagóny pro auta, postupně musel kapacitu zvětšit o jeden vůz pro cestující i auta. V průběhu sezóny byla všechna místa pro automobily prakticky neustále obsazena. Osobní vozy byly naplněny lidmi minimálně z osmdesáti procent, většinou více. "Na příští rok počítáme se stejným vlakem, jen chceme zkrátit dobu jízdy a umožnit naložení osobního auta i v Brně, či v Břeclavi," dodává Tiefenböck.


Mohlo by vás zajímat