Byla antická Trója na Jadranu?

Chorvatsko... Články ... Témata ... Byla antická Trója…
Publikováno: 26.02.2004
26.2.2004

Tuto provokativní otázku položil odborníkům i milovníkům antiky významný americký archeolog mexického původu, Robert Salinas Price, v odborném světě uznávaný odborník na Iliadu a Odysseu, a sám na ni odpověděl kladně.

Kde se tedy podle Price odehrávaly ty napínavé příběhy z Homérovy Iliady, v níž Řekové po téměř deset let obléhali bohatou Tróju, kde probíhaly dramatické souboje Hektora s Patroklem, kde Achillés pomstil smrt svého přítele a kde nakonec Trója podlehla Odysseovou lstí řeckým obléhatelům a byla nakonec úplně zničena?

Trója ležela podle hypotézy amerického archeologa na okraji dnešní delty Neretvy, již na území republiky Bosna a Hercegovina, v bezprostřední blízkosti hranic s Chorvatskem, u obce Gabela, která je jen pár kilometrů vzdálena od chorvatského hraničního přechodu Metković.

Pokud si tedy český turista plánuje z jižní nebo střední Dalmácie výlet do delty Neretvy, k archeologickému areálu římské Narony u obce Vid, do středisek neretvanské delty Metković a Opuzen, nebo jej chce spojit s návštěvou některých přitažlivých míst v příhraniční části Bosny a Hercegoviny, pak si může udělat krátkou zastávku i u Gabely.

Archeolog Salinas Price zpracoval svou hypotézu v knize "Homérovo slepé obecenstvo" (Homer s Blind Audience), kde podrobně rozebral své vědecké poznatky a kde na základě svých studií historických, archeologických, geografických, geomorfologických, klimatických, jazykových a dalších dospěl ke své převratné domněnce. Jeho knihu doplňují stanoviska dalších vědců z různých oborů. Jeho hypotéza je nejen zajímavá, ale je v knize i velmi poutavě podána.

Takže pokud si uděláte výlet do těchto končin, nezapomeňte vystoupit na nevysoký kopec nad Gabelou. Můžete přitom zažít vzrušující pocit, že se možná právě zde odehrávaly děje, které všichni známe z četby řeckých bájí a pověstí.


Mohlo by vás zajímat