Jakou dovolenou si zvolíte?

Chorvatsko... Články ... Témata ... Jakou dovolenou si…
Publikováno: 02.03.2004
2.3.2004

Jsou turisté, kteří vyhledávají na Jadranu osamělá místa a odlehlá zákoutí především na ostrovech a ostrůvcích, na majácích nebo v někdejších jednoduchých obydlích pastýřů ovcí a rybářů, například na Kornatských ostrovech. Jsou to především ti, kdo si chtějí odpočinout od lidí, od jakéhokoliv styku s nimi. Pro ty jsou jako stvořené pobyty třeba na ostrůvcích Mana, Katinja, v portu Kovačev breg či na dalších opuštěných místech Kornatů, nebo pobyt na majáku na poslední jadranské výspě, na ostrůvku Palagruža či v některém z mála domků v krásné odlehlé zátoce Skrivena luka nebo jiném bohem zapomenutém místě na ostrově Lastovo.

Palagruža
Palagruža

Jsou však jiní, pro něž je magické slovo "dovolená" spojeno s některým z extrémních sportů, například s plavbou na raftech po řekách Cetině či Zrmanje, se speleologickou výpravou do nitra Biokova, s výlety na koních ze Sinje vysoko do dinárských hor, s canyoningem na řece Cetině, se zdoláváním skalních stěn, třeba Anićina kuku ve Velké Paklenici nebo na desítkách dalších míst v horách, s paraglidingem, například na Učce nad Opatijí nebo na Raspadalici u Buzetu v istrijském vnitrozemí, s potápěním do podmořských jeskyň nebo k vrakům lodí, kterých jsou na dně Jadranu desítky atp.

Zrmanja
Zrmanja

Ale jsou i takoví návštěvníci Jadranu, kteří mají úplně jiné představy o své dovolené. Ti nemají zájem o nebezpečné sporty, chtějí si především užít moře - koupat se, zasurfovat si, potápět se třeba jen se šnorchlem, zkusit vodní lyže či vodní skútr, užít si tobogan nebo jiná zábavní zařízení na plážích. Chtějí se především bavit, užít si legrace, zahrát si rekreačně s přáteli tenis, fotbal, plážový volejbal, zkusit bocciu, zajezdit si rekreačně na koni či na kole, využívat možností fitness-centra a aerobiku. Chtějí se též bavit při různých hrách a soutěžích na plážích a na terasách zábavních zařízení, vítají nabídku animátorů a bavičů, využívají i možnosti zdokonalit se pod vedením instruktorů v různých sportech.

Zaton
Zaton

Tito návštěvníci chtějí večer poslouchat moderní hudbu, zatančit si a bavit se na diskotékách s bohatým programem, na tanečních terasách či v barech, zúčastnit se různých show, soutěží, společenských her, chtějí popíjet výborné místní víno a ochutnávat různé zdejší trochu záhadné speciality a plody moře.

A pro mladé rodiny je přitom velmi důležité, aby si děti měli kde hrát a aby o dítka bylo bezpečně postaráno, pokud se rodiče chtějí na pár hodin denně sami věnovat svým koníčkům a své relaxaci. I toto zajišťují některá letoviska, v nichž jsou dětské koutky či kluby, kde jsou děti na několik hodin denně v dobré péči a kde se i ony výborně baví při bohatém dětském programu.

Zaton
Plážový volejbal v Zatonu

Takovou dovolenou, kde je toto všechno k dispozici, však nenabízí zase příliš mnoho jadranských letovisek, alespoň ne v plném rozsahu. K těm dobře vybaveným patří letoviska porečské nebo rovinjské turistické aglomerace. V severní Dalmáci je to pak známé letovisko Zaton severně od Zadaru, kde dovedli péči o návštěvníky letoviska k úplné dokonalosti. Animátoři a sportovní instruktoři se tam po celý den starají o zajímavou náplň jejich dovolené. V letovisku dokonce vydávají vlastní noviny a mají vlastní rozhlasové vysílání, natáčejí zde od rána do večera reportáže, jednou denně dokonce naživo. A děti v Zatonu? Ty se svém "klubu" baví nejrůznějšími hrami a programem s vlastním animátorem. Navíc tu mají "svého" Toniho, oslíka, na němž jezdí, hrají si a mazlí se s ním, pečují o něj. Zaton je tedy pro všechny, malé i velké, synonymem aktivní zábavy, odpočinku, sportování a her po celou bezstarostnou dovolenou.

Jakou dovolenou si tedy zvolíte?


Mohlo by vás zajímat