Delfíni na Jadranu

Chorvatsko... Články ... Témata ... Delfíni na Jadranu
Publikováno: 20.01.2004
aktualizace 20.1.2004

Je starou známou skutečností, že delfíni žijí jen v čistých mořích. A není tedy divu, že mají svůj domov i v Jadranu, a to v jeho severní části, v oblasti Kvarneru kolem ostrovů Cres a Lošinj. Jsou na této lokalitě chráněni již od r. 1987.

Žijí tu delfíni z rodu Tursiops truncatus, delfíni skákaví, a to ve společenství asi 150 jedinců. Zkoumání jejich života se věnuje již pár desetiletí Výzkumný ústav Tethys. Pod jeho patronací byl vyhlášen Jadranský projekt Delfín, v jehož rámci se za účelem ochrany zdejších delfínů realizuje jedinečná akce "Adoptujte svého delfína!". K adopci bylo vybráno na 140 delfínů z cresko-lošinjské populace - všichni jsou označkováni. Každý, kdo zaplatí ročně 200 kun na žirový účet sdružení Modrý svět (Plavi svijet) ve Velkém Lošinji, které akci administrativně zajišťuje, může si pak prostřednictvím tohoto sdružení vybrat svého delfína. O adopci dostane jako potvrzení zvláštní osvědčení, fotografii svého delfína s jeho číslem a životopisem, dále obdrží časopis Akvamarin a několik upomínkových předmětů.

Možná, že při plavbě kolem uvedených ostrovů zahlédnete pár delfínů a mezi nimi může být i ten "váš".

Už z dálky jsou delfíni jasně patrni, a to podle charakteristické hřbetní ploutve, která je dobře viditelná, když se delfíni vynořují kvůli nadechnutí. Člověk se k nim nemá přibližovat tak, že by náhle změnil směr své dosavadní plavby nebo podstatně zvýšil její rychlost. Naopak by se měl přibližovat pomalu, s vypnutým motorem své lodi nebo člunu, bez zbytečného hluku, neměl by se delfínů dotýkat ani je krmit. Vždyť i pohled (a nemusí to být pohled z bezprostřední blízkosti) na tyto dovádějící mořské tvory patří ke krásným přírodním zážitkům.

Bohužel těchto krásných živočichů ubývá a lze jen doufat, že tato akce vyhlášená spolu s dalšími opatřeními k jejich záchraně bude úspěšná.


Mohlo by vás zajímat