Archeologická senzace na kaštelském přímoří

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Archeologická…
Publikováno: 24.11.2003

Nejnovější archeologický průzkum na podmořské lokalitě Kundirova glavica, východně od Kaštelu Sućurac (viz Kaštely), potvrzuje domněnku archeologů, že se na tomto území za římského panství nacházelo důležité středisko chovu a zpracování ryb a obchodu rybami pro hlavní město Salonu (viz dnešní Solin u Splitu) a pro další antická města.

Po loňském překvapujícím nálezu antického pithu o průměru 160 cm a hmotnosti 800 kg a následném nálezu dvou skupin amfor a pozůstatků několika pithů v hloubce dva a půl metru se pokračovalo opět letos v průzkumu. Pithos je označení pro velkou hliněnou nádobu, česky sud nebo káď, určenou na potraviny a na víno. Tato nádoba má zašpičatělé dno, aby se mohla zapíchnout ve sklepě nebo ve skladišti do země. V době války a v období nouze sloužily tyto pithy i jako obydlí chudých. Právě v takovém pithu - sudu bydlel i pověstný kynický filozof Diogenés, který tím demonstroval svoje oproštění od životních potřeb.

Letošní archeologický průzkum přinesl dvě překvapení. První z nich byla skupina poškozených amfor, zazděná do konstrukce antické suché zídky. Pod jednou z amfor se našla větvička vinné révy; laboratorní analýzou se nyní má zjistit, zda se stejný druh vinné révy pěstuje na Jadranu dodnes. Největší zájem však vzbudil nález 25 úplně zachovaných amfor, které byly nalezeny v hlubším moři; byly postaveny ve třech řadách mezi konstrukcí dřevěných trámů, o nichž se předpokládá, že zajišťovaly přístup k amforám, které se v antické době nacházely v mělkém moři. Trámy byly natolik pevné a stabilní, že poskytovaly bezpečný a poměrně snadný přístup k amforám. Amfory sloužily podle předpokladů odborníků jako jakési sádky pro živé ryby, předdvším úhoře z nedaleké říčky Jadro. Amfory se často zazdívaly do základů budov jako drenáž - příklady jsou známy jak z Pompejí, tak i dalmatského Resniku a z nedalekého Trogiru, ale nyní objevená konstrukce nebyla zatím nalezena nikde ve Středomoří. Odborné zkoumání prokázalo, že dřevo této konstrukce pochází ze 3. stol. a díky konzervování bahnem a pískem se dochovalo dodnes. Nalezené amfory jsou hispánského, tedy španělského původu, mají průměr 55 cm.

Všechny dosavadní výzkumy a rozbory umožňují závěr, že na této lokalitě existoval jako důležité hospodářské odvětví chov ryb, jejich zpracování a prodej.

Pokračování průzkumu se předpokládá v příštím roce. Zatím proběhly i zabezpečovací potápěčské práce k ochraně naleziště.


Mohlo by vás zajímat