Pozvánka na "Rybářský týden" v Crikvenici

Rybářský týden, festival věnovaný bohaté rybářské tradici Crikvenice a okolí, se letos koná od 24. do 31. srpna.

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Pozvánka na …
Publikováno: 23.08.2019

Tato tradiční slavnost je jednou z nejstarších crikvenických manifestací. Představuje sepětí bohaté rybářské tradice města s moderní současností. Rybolov patřil po staletí k základním činnostem zdejších obyvatel, na nichž závisela obživa jejich rodin. Město si stále udržuje v paměti jména rybářů, kteří se zasloužili o dobré jméno zdejšího rybolovu, i těch, kdož patřili mezi vynálezce a zlepšovatele rybolovného náčiní a rybolovných technik. Život zdejších obyvatel nebyl lehký – zemědělská půda byla vzácná a tak jedinou možnost obživy poskytovalo moře. Ale byl to tvrdý chléb – v 19. století ve Vinodolském průlivu začalo ryb ubývat a tak mnohým nezbývalo nic jiného než emigrace za oceán, cesta do ciziny za nejistou, snad lepší budoucností. A téměř ve stejné době začali bohatí Evropané odkrývat krásy zdejšího kraje, jeho mírné podnebí, čisté moře a nedotčenou přírodu – rodil se cestovní ruch, nová šance pro zdejší obyvatelstvo.

Crikvenica
Crikvenica

Dnešní Crikvenica se hlásí ke staré rybářské tradici, která hrála v její historii tak významnou roli. Připomíná ji i socha "Rybář" v crikvenickém přístavu od sochaře Zvonka Cara a moderní skulptura ryby na Náměstí Stjepana Radiće od crikvenického sochaře a architekta Zdravka Gržičiće.

Jedním ze způsobů, jimiž současná crikvenická generace chce projevit úctu svým předchůdcům – rybářům je i akce "Rybářský týden", který se koná již od roku 1966, a to vždy poslední srpnový týden – letos od soboty 24. srpna do soboty 31. srpna. Program je vždy velmi pestrý – střídají se folklorní skupiny a mužské pěvecké družiny – klapy, pořádají se výstavy, výtvarné dílny a sportovní soutěže, ale vždy má program návaznost na moře a rybářství. Nikdy také nechybí rybářské soutěže, které se vždy těší velké oblibě.

Crikvenica
Crikvenica

A ještě jedno mají všechny ty staré i nové rybářské týdny společné, a to to bohatý originální gastronomický program – nabídku tradičních i nových rybích specialit. Na návštěvníky čeká rybářská gastronomická show s kuchařem Draganem Viskovićem nebo tematické gastronomické programy, které jsou věnovány určitému druhu mořských ryb či plodů moře.

Z dalších akcí je třeba upozornit zejména na přehlídku a regatu tradičních plachetnic, rybolov návštěvníků se zkušenými místními rybáři, společné plavby na plachetnicích, regatu sportovních plachetnic a plavecký ultramaraton.

Podrobný program Rybářského týdne 2019: Ribarski tjedan/Fisherman´s Week/Fischerwoche

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: Crikvenica


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat