Září na Lošinji bude ve znamení námořních tradic a sportu

Turisté, kteří v září navštíví ostrov Lošinj, se mohou těšit na festival "Lošinjskými plachtami kolem světa" věnovaný zdejší bohaté námořní tradici.

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Září na Lošinji…
Publikováno: 29.08.2017

Turisté, kteří v září navštíví ostrov Lošinj, se mohou těšit na festival "Lošinjskými plachtami kolem světa" (Lošinjskim jedrima oko sveta) věnovaný zdejší bohaté námořní tradici. Město Mali Lošinj a Turistické sdružení města Lošinje spolu s mnoha partnery organizují od 2. do 23. září řadu sportovních, zábavních a vzdělávacích akcí s cílem zachování ostrovních tradic a autentičnosti této atraktivní destinace. Vždyť Lošinj býval třetím nejvýznamnějším střediskem stavby lodí v Rakousko-Uhersku a ve své zlaté době, v letech 1853 až 1884 tu bylo postaveno 247 lodí.

Mali Lošinj
Mali Lošinj

Festival bude zahájen v sobotu 2. září na hlavním náměstí v Malém Lošinji (Trg Republike Hrvatske) a hned bude následovat již pátá Lošinjská regata pasar na vesla, tedy závod tradiční veslic severního Jadranu.

Ve čtvrtek 7., 14. a 21. září, se uskuteční scénické představení v zátoce Čikat u kostelíka sv. Anunciaty o lošinjských námořnících. U tohoto kostelíka se námořníci vždy zastavili, pomodlili a teprve potom odpluli na své cesty do dalekých zemí.

Lošinjské námořní tradice oživí v pátek 8. září "Lošinjský námořní večer" na nábřeží, kde se bude konat výstava rybářského a lodního vybavení. Bude tu prezentována tradiční stavba dřevěných lodí, staré námořní dovednosti, např. pletení sítí, vázání uzlů a výroba vrší. K vidění bude i plachetnice "Eloa", s níž chce mladý místní námořník Vedran Kabalin přeplout na podzim Atlantský oceán. Akci doprovodí hudební a gastronomický program na lodích zakotvených u nábřeží.

Od 13. do 17. září se bude konat "31. Euroafrické mistrovství v podvodním rybolovu" pod patronací úřadu chorvatské prezidentky. Zúčastní se ho 120 závodníků ze 20 zemí Evropy a Afriky.

V neděli 17. září odstartuje v zátoce Čikat plavecký maraton "Apoxyomenos challenge" ve dvou variantách: na 1 500 a 5 000 metrů. Závod se koná ve spolupráci s rijeckým a terstským plaveckým oddílem.

Nerezine
Nerezine

Po dobu trvání festivalu budou moci návštěvníci ochutnat "Pokrmy lošinjských kapitánů" ve vybraných restauracích.

K vidění budou i dvě výstavy, jedna v Muzeu Apoxyomena (podrobněji v článku: Bylo otevřeno Muzeum Apoxyomena v letovisku Mali Lošinj) o lošinjských kapitánech a jejich plavidlech a druhá v Lošinjském muzeu o Mariu Tarabocchiovi, projektantovi a konstruktérovi plachetnic v americké firmě "Sparkman & Stephens", které v letech 1964 až 1980 vyhrávaly nejprestižnější světové regaty.

Celý festival zakončí v sobotu 23. září "Nerezinská regata tradičních plavidel na vesla" v přístavu Nerezine. Večer pak bude následovat vyhlášení vítězů, výstava zúčastněných plavidel, ohňostroj a zábavní program.

Informace: Turistička zajednica Grada Malog Lošinja

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: ostrov Lošinj


Zdroj informací:

  • Turistické sdružení města Mali Lošinj (Turistička zajednica Grada Malog Lošinja): visitlosinj.hr
  • Ministerstvo cestovního ruchu (Ministarstvo turizma): www.mint.hr

Mohlo by vás zajímat