Výborné výsledky měření čistoty vody na Jadranu

Chorvatský Jadran patří již léta k nejčistším částem Středozemního moře. Jen Malta, Kypr a Řecko dosahují lepších výsledků v měření kvality mořské vody ke koupání v celé Evropě, jak vyplývá ze Zprávy Evropské agentury pro životní prostředí za rok 2016.

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Výborné výsledky…
Publikováno: 19.06.2017

Chorvatský Jadran patří již léta k nejčistším částem Středozemního moře. Jen Malta, Kypr a Řecko dosahují lepších výsledků v měření kvality mořské vody ke koupání v celé Evropě, jak vyplývá ze Zprávy Evropské agentury pro životní prostředí za rok 2016. Ve zprávě se také uvádí, že výsledky v rámci celé Evropy potvrzují pozitivní trend stále čistější vody na plážích a koupalištích.

Pag
Ostrov Pag

V rámci "Programu sledování kvality vody ke koupání na plážích Chorvatska" se od poloviny května do konce září provádějí pravidelná měření kvality vody na jadranských plážích. Vzorky se odebírají jednou za čtrnáct dní a výsledky jsou zveřejňovány. Podle zjištěných parametrů čistoty vody se rozeznávají čtyři kategorie kvality: výborná (modrá barva), dobrá (zelená), vyhovující (žlutá) a nevyhovující (červená).

Ve "Zprávě o kvalitě vod ke koupání na plážích Jadranu za rok 2016" se uvádí, že v letoviscích podél celého chorvatského jadranského pobřeží a na ostrovech bylo odebráno celkem 9 300 vzorků a 96,79 % odebraných vzorků mořské vody splňuje přísná kriteria požadavků kladených na nejvyšší kvalitu mořské vody ke koupání (kvalita výborná).

Mljet
Ostrov Mljet, zátoka Ropa

Měření se prováděla na 923 plážích - kontrolních bodech, z toho na 95,45 % byla kvalita vody výborná, na 3,25 % dobrá, na 0,76 % vyhovující a 0,54 % nevyhovující.

Z celkového počtu 9 300 odebraných vzorků bylo 9 002 oceněno známkou "výborná", 167 vzorků známkou "dobrá", 106 vzorků známkou "vyhovující" a 25 vzorků známkou "nevyhovující".

Na stránkách Ministerstva ochrany životního prostřední a přírody si lze vyhledat výsledky letošních měření na jednotlivých plážích, která se provádějí každých 15 dní: www.izor.hr/kakvoca (v chorvatštině) a www.izor.hr/bathing (v angličtině). Kromě těchto údajů jsou tu k dispozici i informace o vybavení pláže a fotografie.


Zdroj informací:

Baško Polje
Baško Polje na Makarské riviéře

Mohlo by vás zajímat