Tradiční středověká slavnost v Šibeniku již tento víkend

Ve dnech 2. až 4. září se budou již podvanácté ve starobylém Šibeniku konat středověké trhy a slavnost.

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Tradiční středověká…
Publikováno: 31.08.2016

Ve dnech 2. až 4. září se budou již podvanácté ve starobylém Šibeniku konat středověké trhy (Sajam u srednjevjekovnom Šibeniku). Je to velká akce zahrnující nejen vlastní trhy na náměstí před městskou radnicí a katedrálou sv. Jakuba (Trg Republike Hrvatske), ale i bohatý kulturní a zábavní program. Jeho pořadatelé usilují o to, aby na tři dny ožily šibenické ulice, uličky, schodiště a náměstí středověkou atmosférou, kterou tu vytvoří urození rytíři, městská honorace, řemeslníci, pouliční baviči i prostý lid. Má hlavně ukázat způsob života, práce, zábavy a gastronomie v Šibeniku v době, kdy byl Šibenik největším chorvatským městem. Kromě řady chorvatských souborů se představí i česká skupina historického šermu "Markus M" z Přerova a slovinská skupina "Rytíři Gašpera Lambergara" (Vitezi Gašperja Lambergarja).

Šibenik
Šibenik

Hlavní program začne v pátek v 17.30 hod. před radnicí vystoupením žonglérské skupiny "Artistika" a soubojem Rytířů Gašpera Lambergara. Slavnostní zahájení proběhne ve 20.30 hod. a ve 21.05 hod. se městem rozezní slavnostní salva z děl postavených na nábřeží. Poté vystoupí skupina "Marcus M" z České republiky, která předvede ohňovou šermířskou a divadelní show.

Sobotní program začne v 11 hod. hod. slavnostním průvodem "Šibenické městské stráže" (Šibenska gradska straža) a všech účastníků v historických kostýmech ulicemi a náměstími Šibeniku. Průvod vyvrcholí přesně v poledne další salvou z děl. Pak bude následovat bohatý program před radnicí, kde se v průběhu dne představí celá řada historických hudebních, artistických a tanečních souborů, např. "Artistika", "Paška alka", "Markus M", "Rytíři Gašpera Lambergara" a "Sv. Mihovil". Podobný program včetně průvodu tentokrát za účasti dětí a atraktivních vystoupení bude následovat i v neděli od 10.30 hod. Celá slavnost bude zakončečna ve 13 hod. salvou z děl.

A na středověké slavnosti samozřejmě nebudou chybět od začátku až do konce stánky s rozmanitými rukodělnými výrobky a bohatá pouliční zábava. Budou tu k vidění ukázky středověké řemeslné výroby, a to zpracování dřeva, kovů, tkanin, slámy, kamene, keramiky aj. Tradičně největší zájem návštěvníků bude však jistě patřit gastronomickým specialitám a ochutnávkám různých nápojů.

Šibenik
Šibenik, náměstí před katedrálou sv. Jakuba

Program středověkých trhů: Šibenski portal


Zdroj informací:

Mohlo by vás zajímat