Nové představení Istra Inspirit - "Kupelwieser na Brijunských ostrovech"

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Nové představení…
Publikováno: 30.07.2015
Brijuni
Brijuni - Brijunské ostrovy

Do projektu Istra Inspirit (informace v článku: Projekt prezentace istrijské minulosti, pověstí a legend - Istra Inspirit) letos přibyla další zajímavá inscenace z historie Istrie - "Kupelwieser na Brijunských ostrovech", připomínající slavného rakouského podnikatele Paula Kupelwiesera a jeho zásluhy o rozvoj těchto istrijských ostrovů.

Kupelwieser koupil v roce 1893 Brijunské ostrovy, které byly v té době zamořené malárií, zarostlé divokou vegetací a opuštěné. Díky svému nadšení, nezlomné energii a za pomoci několika desítek odborníků nejrůznějšího zaměření i nemalých finančních prostředků proměnil ostrovy v malý ráj. Vymýtil malárii, ostrovy kompletně zkultivoval a po krajinářské stránce zcela proměnil. Dnes mohou návštěvníci obdivovat nádhernou vegetaci, novou faunu i antické vykopávky (dnes jsou Brijunské ostrovy národní park). A nebylo divu, že se v jedinečné harmonické scenérii shlédl i jugoslávský prezident Tito, jemuž se Brijunské ostrovy staly letním sídlem.

Brijuni
Brijunské ostrovy, borovicová alej

Nová kulturně historická inscenace Istra Inspiritu představí divákům vizionáře Kupelwiesera i jeho elitní spolupracovníky, zapálené pro jeho projekt. Diváci mohou zblízka sledovat, jak se tento projekt rodil, jak pomalu a s mnohými těžkostmi vznikalo dílo, které dnes obdivují desítky tisíc návštěvníků tohoto kouzelného souostroví. Skupina herců provede diváky nejen historií ostrova, ale provede je i kulturou a životním stylem Rakousko-Uherska přelomu 19. a 20. století.

Vícejazyčný program trvá 2 hodiny a 15 minut. Zahrnuje kromě představení i přípitek na uvítanou a občerstvení. Odjezd z Fažany je vždy v 19 hodin. Cena je 210 kun. Doporučuje se pohodlná obuv, protože program zahrnuje delší procházku krajinou ostrova Veli Brijun.

Nejbližší představení se konají 4. a 19. srpna.

Informace o projektu:


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat