Výstava o chorvatských památkách UNESCO putuje po České republice

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Výstava o…
Publikováno: 30.04.2015
Dubrovník
Dubrovník

Velvyslankyně Chorvatské republiky Ines Troha Brdar zahájila v sobotu 18. dubna v Kutné Hoře výstavu fotografií "Poznej světové dědictví UNESCO". Jedná se o putovní výstavu fotografií, která Chorvatsko představuje prostřednictvím kulturního, přírodního a smíšeného dědictví ze seznamu UNESCO, organizovanou pražskou pobočkou Chorvatského turistického sdružení a dílnou nezávislé publicistiky a dokumentaristiky MEDIA IN. Kromě Kutné Hory bude Chorvatsko představeno rovněž v Teplicích (květen), Olomouci (červen) a Brně (září).

Autorský projekt RNDr. Mileny Blažkové pod názvem "Poznej světové dědictví UNESCO" přibližuje místa v České republice i ve světě vybraná organizací UNESCO pro svou mimořádnou univerzální hodnotu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví. Projekt prohlubuje znalosti a povědomí o těchto místech, představuje jednotlivé unikáty i jejich celky v širších souvislostech a osvětou přispívá k ochraně a zachování těchto skvostů pro budoucí generace. Projekt naplňuje ochranářské heslo Poznej a chraň.

Poreč
Poreč, mozaiky z Eufraziovy baziliky


Respektovaným počinem na české kulturní scéně se staly za dobu své existence fotografické výstavy. První ročník s kolekcí fotografií českého dědictví UNESCO se konal v roce 2003, od té doby postupně přibývaly kolekce unikátů dalších evropských zemí – Slovenska, Chorvatska, Německa, Švýcarska, Španělska, Rakouska resp. města Salcburku, Kypru – a dalších kontinentů, z Afriky např. Tuniska, z Asie Číny, Indie a zemí Jihovýchodní Asie.

Náročný projekt je realizován ve spolupráci s partnery, hlavně s institucemi z oblasti kultury a cestovního ruchu: postupně se do projektu zapojily národní organizace cestovního ruchu Slovenska, Chorvatska, Německa, Švýcarska, Tuniska, Kypru, Španělska, města Salcburk a Berlín. Dlouholetými partnery jsou renomovaná cestovní kancelář China Tours a Centrum FotoŠkoda, jehož profesionální studio zhotovuje fotografie pro výstavy projektu.

Šibenik
Šibenik, katedála sv. Jakuba

V České republice spolupracují s projektem městské úřady, domy kultury, knihovny, muzea a další kulturní a veřejné instituce, u nichž nacházejí dokonalé zázemí hlavně putovní výstavy fotografií. V poslední době též řada objektů Národního památkového ústavu.

Svět si letos připomíná sedmdesáté výročí vzniku organizace UNESCO (Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu).

Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu zdarma v Sankturinovském domě na Palackého náměstí 377 v Kutné Hoře od 1. dubna do 3. května 2015 (denně 9 – 18 hodin). Kolekce fotografií představuje kromě Chorvatska i skvosty Tuniska, rakouského Salcburku a řady zemi jihovýchodní Asie.

Více informací o chorvatských památkách UNESCO:


Převzato ze stránek:


Mohlo by vás zajímat