Festival květin již o tomto víkendu v letovisku Sveti Filip i Jakov

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Festival květin již…
Publikováno: 23.04.2015
Sveti Filip i Jakov
Sveti Filip i Jakov

Již po léta se nevelká obec a letovisko Sveti Filip i Jakov ležící 25 km jihovýchodně od Zadaru a 3 km severozápadně od Biogradu na moru pokládá za "květinovou oázu Zadarské župy". V roce 1998 byla prohlášena nejupravenějším místem v Zadarské župě a stalo se tradicí, že vyhrávala i v dalších podobných soutěžích. V roce 2001 se konal první ročník "Festivalu květin" (Festival cvijeća), který se od té doby každoročně pořádá o posledním víkendu měsíce dubna (letos od 24. do 26. dubna), a to v rámci manifestace zadarského kraje "Dny župy".

O tomto víkendu se v obci opět sejde velký počet vystavovatelů a pěstitelů květin z celého Chorvatska i ze zahraničí. Květinami budou vyzdobena budou veřejné prostory, kavárny i restaurace. Kromě každoročního trhu budou k vidění i venkovní květinové instalace od aranžérských mistrů, např. na téma "Květiny a hudba", "Postel z růží", "Svatební stůl ve vintage stylu" a "Pohádková svatba". Děti z mateřských škol z různých míst Zadarské župy půjdou v květinovém průvodu, jehož čelo budou tvořit Pakoštanské mažoretky. Návštěvníci se budou moci zúčastnit květinových workshopů, prezentací, humanitárních akcí, přednášek, módních přehlídek, soutěží a dalších akcí.

Sveti Filip i Jakov
Sveti Filip i Jakov

Bohatý je i doprovodný program festivalu, včetně prezentace starých zvyků a obyčejů místních i z různých chorvatských oblastí. Na festivalu vystoupí se svým programem umělecká a kulturní sdružení, taneční soubory, hudební soubory zvané klapy (sbory lidového dalmatského zpěvu) i populární skupiny.

Pořadatelé ve spolupráci s několika kuchařskými sdruženími opět zařadili program "Pokrmy z květin", který nabídne květiny v úplně nové formě, a to jako kulinářský zážitek.

Zájem o vystavování na tomto festivalu stále roste. Zatímco v roce 2001 jich bylo jen pět, minulý rok se jich zúčastnilo přes sto. A letos zřejmě bude účast rekordní.

Doprovodný program je tak bohatý, že si každý návštěvník jistě najde takový, který mu bude vyhovovat.

Podrobné informace najdete na stránkách Turistického sdružení obce Sveti Filip i Jakov:
www.sv-filipjakov.hr.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:

  • Turistické sdružení obce Sveti Filip i Jakov (Turistička zajednica općine Sveti Filip i Jakov): www.sv-filipjakov.hr

Mohlo by vás zajímat