Ve starém Dubrovníku byl otevřen exkluzivní hotel Palace Prijeko

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Ve starém…
Publikováno: 09.01.2015
Dubrovník
Dubrovník

Otevření nového hotelu, Palace Prijeko, v samém srdci Dubrovníka bylo velmi slavnostní. A není divu, jde o luxusní boutique hotel na velmi atraktivním místě, na ulici Prijeko, která vede paralelně s hlavní dubrovnickou promenádou, ulicí Stradun. A při této příležitosti byla v hotelu zahájena výstava populární dubrovnické malířky Leny Kramarić.

Majitelem hotelu a investorem kompletní přestavby paláce dubrovnické šlechtické rodiny Isusović-Braichi v hodnotě 5 milionů euro je holandský manželský pár Florien a Wolter Van Wijk. Obnově předcházely četné diskuse mezi odborníky – památkáři i laiky, připomínky se týkaly hlavně skutečnosti, že palác je součástí starého jádra Dubrovníku, zapsaného v seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Nakonec byl Ministerstvem kultury Chorvatské republiky schválen způsob provádění obnovy a před třemi lety mohly rekonstrukční práce začít. Jelikož cílem bylo adaptovat paláce do podoby původní z konce 15. století, čekal celý rekonstrukční tým velmi složitý úkol. Vždyť palác Issusović,Braichi prošel četnými pohromami a při zemětřesení v roce 1667 byl jako celá přilehlá část Dubrovníka zničen. A vzhledem k tomu, že při požárech následujících po zemětřesení byla většina městského archivu zničena, nedochovala se ani žádná dokumentace o paláci. A tak památkáři museli údaje o vzhledu paláce postupně získávat jen studiem historie a architektury Dubrovnické republiky z 15. století. Ale nakonec se povedlo dokončit rekonstrukci tak, že výsledek se do nejpřesněji podobá původnímu paláci z konce 15. století.

Dubrovník
Dubrovník, Stradun

Interiér je však vybaven nejmodernější infrastrukturou tak, aby vyhovoval náročným požadavkům na luxusní hotel nejvyšší kategorie. Nešetří se nejdražšími materiály, hotel je vybaven nejnovějšími technologiemi a vším, co zvýší pohodlí hostů. Devět pokojů je dílem předních designérů.

Ale hotel v pojetí holandských majitelů není jen místem pro přespání, avšak i uměleckým zážitkem, uměleckou galerií. V každém pokoji je dílo jiného umělce, takže jeho výzdoba je skutečně individuální. Uměleckými díly, případně cennými starožitnostmi jsou vyzdobeny i další prostory hotelu, od recepce až po restauraci. Ostatně pro holandské manžele není výtvarné umění neznámou oblastí. Založili a vedou v Asconě, v italské části Švýcarska, výtvarnou galerii, změřenou především na prezentaci mladých výtvarníků.

Dubrovník
Dubrovník, uličky starého města

Hlavní vchod do hotelu zdobí portál, v jehož lunetě se nachází erb rodu Braichi vyrobený na zakázku kamenickými mistry z ostrova Brače. Exteriéru rekonstruované budovy dominují gotická sdružená okna s balkony ve třetím patře, kde se nachází hotelová restaurace.

Největší bohatství hotelu však spočívá v jeho jedinečné centrální poloze a vyhlídce na staré město Dubrovník – hotel stojí přímo v srdci starého města.

Zvláštní, velmi přitažlivou kapitolu tvoří jeho restaurace, mající název Stara loza (Stará vinná réva), která byla otevřena v předstihu a již si stačila získat mimořádnou oblibu a skvělou pověst. Elegantní prostor s obrovskými gotickými okny sahajícími od podlahy až po strop umožňuje hostům překrásný výhled na město a od některých stolů i na moře a ostrůvek Lokrum. Kuchyně restaurace spočívá na místních surovinách – rybách a plodech moře, jehněčím a telecím mase, sýrech, ovoci a zelenině, skvěle připravovaných a neméně skvěle servírovaných. Součástí hotelu je též bohatá vinotéka s nabídkou chorvatských a zahraničních vín.

Úspěšná rekonstrukce jednoho dubrovnického renesančního paláce obohatila tak obraz města i jeho hotelovou nabídku.

Informace o hotelu: www.prijekopalace.com.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat