V pátek začíná Rybářský týden v Crikvenici

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... V pátek začíná…
Publikováno: 19.08.2014
Crikvenica
Crikvenica

V Crikvenici, oblíbeném letovisku a lázních na severojadranském pobřeží, se bude od 23. do 30. srpna konat již po čtyřicátéosmé tradiční Rybářský týden (Ribarski tjedan), jedna z nejstarších crikvenických slavností, která se pořádá již od roku 1966.

Organizátoři letos připravili mnoho zábavních, hudebních, gastronomických a sportovních programů, které mají návaznost na zdejší prastarou rybářskou tradici. O hudební doprovod se postarají především tradiční lidové vokální skupiny zvané klapy a další folklorní soubory.

Crikvenica
Crikvenica, nábřeží

V rámci gastronomického programu "Cesta modrých ryb" (Cesti plave ribe) budou crikvenické restaurace a hotely nabízet staré i nové pokrmy z modrých ryb, tedy těch, které po staletí tvořily hlavní součást úlovků crikvenických rybářů. "Modrými“ rybami" se na jadranském pobřeží nazývají tažné, migrující druhy ryb, které v určitých obdobích připlouvají ve větších hejnech z Atlantiku nebo z jiných částí Středozemního moře do Jadranu, např. makrely, sardinky, sledi. Návštěvníci budou moci sledovat a naučit se, jak se připravuje tradiční autochtónní pokrm z malých tzv. modrých ryb (především sardinek obecných), který se nazývá Crkveniške rupice. Jsou to hromádky z několika sardinek, které se dohromady spojí těstíčkem z olivového oleje, kukuřičné mouky, česneku, petrželky, soli a pepře, pak se smaží v oleji a podávají se s bramborami a špenátem či mangoldem. Pro gurmány jsou připraveny i další tematické večery: Slavnost slávek (Fešta od dagnji), Slavnosti tuňáka (Fešta od tune), Slavnost olihní (Fešta od lignji), Slavnost štikozubce (Fešta od oslića), slavnost sardinek (Fešta od rupica) nebo Slavnost drobných modrých ryb (Fešta od sitne plave ribe).

Atraktivní jistě budou společné rybářské vyjížďky návštěvníků na rybolov s místními zkušenými rybáři nebo společné plavby na plachetnicích.

Podrobný program Rybářského týdne: www.crikvenicadanas.com

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat