Třetí Festival soli v ninských salinách

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Třetí Festival soli…
Publikováno: 05.08.2014
Nin
Nin

Již třetí "slaný" festival se bude konat 7. srpna ve starobylém městečku Nin, který se nachází 18 km severozápadně od Zadaru. Je to zcela jedinečná akce tohoto druhu v celé jihozápadní části Evropy. Tradice těžby soli v Ninu sahá až do římské doby a sůl se z mořské vody získává i dnes téměř stejným způsobem jako za Římanů, před dvěma tisíci lety. Mořská voda samospádem vtéká do mělkých krystalizačních nádrží – bazénů, kde se pomocí sluneční energie a větru odpařuje, až postupně vykrystalizuje v čistou přírodní mořskou sůl.

Na festivalový den je v Ninských salinách (Ninska solana) připraven bohatý celodenní program. Dopolední hodiny budou patři odborným dílnám o soli a jejím využití. Jednu povede významná chorvatská nutriční specialistka Karmen Matković. V jejích přednáškách se návštěvníci dozví o významu mořské soli pro fungování lidského organizmu i o úskalích spojených s jejím nesprávným používáním. Nutricionistka zájemcům poradí, jak mají mořskou sůl v kuchyni používat i o tradičním harmonickém propojení mořské soli s typickou místní stravou zaměřenou především na lokální plodiny a dary moře. Druhá dílna pod vedením Nikoliny Alviz Deverić bude věnována aromaterapii.

Nin
Nin, kostelík sv. Kříže

Velký zájem se jistě soustředí na antickou „slanou“ kuchyní, kterou bude odpoledne připravovat šéfkuchař Dino Galvagno. Po ochutnávkách budou následovat římské hry, tedy utkání v různých disciplínách výhradně pro muže. Ženy se zase budou moci zúčastnit kulinářské soutěže v přípravě antických receptů. Pro ženy jsou dále připraveny dílny antické kosmetiky, v nichž se seznámí s blahodárnými účinky soli, jejím využití v kosmetice a péči o pleť.

Zájemci o festival mohou svůj program v Ninu doplnit i o návštěvu cenných kulturněhistorických pamětihodností městečka - vždyť Nin byl již v 10. století občasným sídlem chorvatských králů (ti v té době ještě neměli své stálé sídlo a střídavě vždy pobývali na několika svých rezidencí). V Ninu je i maličký katedrální kostel z 10. století, o němž někteří badatelé tvrdí, že je to nejmenší katedrála na světě, a několik dalších středověkých staveb. Za vidění stojí i neočekávaně bohatá a cenná klenotnice a archeologická sbírka. Ti, kdo si na památky příliš nepotrpí, mohou relaxovat v místních mělkých písečných lagunách nebo využívat příznivé účinky místního léčivého bahna (peloid).

A většina návštěvníků si jistě ponese z Ninu i typický suvenýr – mořskou sůl či výrobky z ní.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat