Na jižním Jadranu vylovili potápěči historické bronzové dělo

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Na jižním Jadranu…
Publikováno: 03.02.2014
Molunat
Molunat, nejjižnější chorvatské letovisko

Před více než dvěma lety bylo v jižním Jadranu u obce Molunat (39 km jižně od Dubrovníka) objeveno v hloubce pouhých 20 metrů bronzové dělo staré přes 200 let.

Stará bronzová děla na palubách historických lodí jsou pokládána za svého druhu umělecká díla. Jak bylo zjištěno, nalezené dělo bylo odlito v roce 1758 v italském Turíně věhlasným mistrem Giovannim Battistou Cebranem II., o čemž svědčí jeho nápis na zadní straně děla. Dílna Cebranů byla proslulá po celé Evropě kvalitou a krásou děl, která odlévala. Od zmíněného mistra se dochovalo ještě šest děl podobných dimenzí, jako je to molunatské. Dvě se nacházejí v Turíně, čtyři jsou ve Vojenském muzeu ve Vídni.

Molunat
Zátoka v Molunatu

Molunatské dělo je dlouhé 3,2 metru, těžké od 1 500 do 1 800 kilogramů, kalibru 120 milimetrů. Pozornost přitahují zdobené úchyty a několik reliéfů s erby.

Archeologům bylo známo, že se v roce 1806 potopilo jižně od Dubrovníka dělo, když se je Napoleonovi vojáci pod velením maršála Marmonta pokoušeli u Molunatu přestěhovat z lodi, které zabavili zrušené Dubrovnické republice na jinou menší loď. Doplňovali svou flotilu, aby mohli účinně zasáhnout proti armádě ruského cara, pronikající z boky Kotorské severním směrem.

Vedle děla nenalezli archeologové žádnou potopenou loď, ani její pozůstatky, a tak přijali verzi, že se dělo opravdu potopilo při přesunu z jedné lodi na druhou.

Dělo bylo zabořeno do bahna jen v hloubce 20 metrů, pouhých 150 metrů od břehu. Částečně bylo zarostlé vodními rostlinami. Bahno je chránilo před korozí. Dělo zůstalo pod vodou skryto lidským očím až do chvíle, kdy je v létě 2012 objevili záhřebští potápěči. Ti svůj nález okamžitě nahlásili chorvatskému ministerstvu kultury.

Molunat
Dubrovník, bronzové dělo na pevnosti Lovrijenac

Vyzvednutí děla s moře bylo pečlivě připravováno odborníky z řady pracovišť. Organizovalo a zajišťovalo je Sdružení přátel dubrovnických památek, za součinnosti podmořských archeologů a odborníků a Chorvatského památkového ústavu a řady dobrovolných potápěčských organizací.

Dělo bylo po vytažení dopraveno do restaurátorské dílny Dubrovnických muzeí, kde bude moci být detailně prozkoumáno a rekonstruováno.

Letos bude proveden detailní průzkum moře v okolí Molunatu, protože lze předpokládat, že by tam mohlo dojít ještě k nějakému překvapujícímu nálezu. Vždyť první dělo tu bylo objevenou v roce 1949 a nyní, po důkladné obnově, zdobí dubrovnické hradby. Právě na dubrovnických hradbách bude i konečné stanoviště nedávno vytaženého děla, samozřejmě po jeho obnově.

Fotogalerie (Dubrovački vjesnik): www.dubrovacki.hrZdroj informací:


Mohlo by vás zajímat