Ukradený obraz se po dvaceti letech vrátil do kláštera v Krku

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Ukradený obraz se…
Publikováno: 20.12.2013
Krk
Město Krk na stejnojmenném ostrově

Chlouba benediktinského kostela Nanebevzetí Panny Marie (Uznesenja Blažene Djevice Marije) ve městě Krku, obraz Bohorodičky s dítětem (Bogorodica s djetetom), který byl ukraden před dvaceti lety, se vrátil tam, kam patří. Benediktinský klášter s kostelem patří k významným památkám města, proslul zejména sbírkou velmi hodnotných uměleckých děl – obrazů, plastik a církevních předmětů. Cenný obraz pochází ze 16. století. Podle některých znalců nesl rysy školy Leonarda da Vinciho, podle jiných je nejpravděpodobnější, že byl vytvořen neznámým malířem v dílně rodiny Ghirlandaiů. Na obraze, který má rozměry 94 x 133 centimetrů, jsou kromě Panny Marie a Ježíška ještě malý sv. Jan Křtitel, andílci a sv. Jiří, pozadí tvoří antická krajina se zříceninami.

Před dvaceti léty svěřily sestry benediktinky obraz ústavu pro záchranu kulturních památek ve Splitu, protože potřeboval zrestaurovat. Těsně před dokončením obnovy, v noci z 29. na 30. prosince roku 1993, však obraz zmizel. Policie po něm marně pátrala, nenašla tehdy ani sebemenší stopu.

V lednu letošního roku byl obraz nalezen u jednoho splitského občana, který odmítl vypovídat. Zřejmě se zloději nepodařilo obraz prodat. Státní žalobce stíhání odložil s tím, že trestní čin je promlčen.

Krk
Věž dominikánského kláštera je vidět vlevo

Vzhledem k tomu, že zloděj uchovával obraz neadekvátním způsobem (obraz bez rámu byl srolován do svítku a ani další podmínky úkrytu nebyly pro obraz vhodné) a byl ukraden před dokončením původní restaurace, bylo třeba zajistit nyní obrazu maximální péči. Obrazu se nejprve ujali odborníci ze Záhřebu a pak jej předali restaurátorům ve Splitu. Po provedení obnovy byl obraz v polovině listopadu vrácen benediktinkám v Krku. Obraz má být zatím uložen v klášterním depozitáři. Až bude v kostele instalována spolehlivé moderní bezpečnostní zařízení, bude obraz umístěn přímo na oltáři.

Obraz původně darovala krckým benediktinkám členka předního benátského šlechtického rodu Contariniů, Bettina, o níž je možno se domnívat, že v Krku po nějaký čas žila. Obraz věnovala klášteru v 17. století, tedy více než sto let od jeho vzniku, takže se předpokládá, že obraz hned po jeho vytvoření zdobil interiér některého z paláců Contariniů a byl určen pro soukromé pobožnosti uvnitř paláce – obraz má totiž vysloveně intimní ráz a není typickým obrazem určeným pro vystavení na oltáři ve volně přístupném kostele. Na přání Bettiny Contarini však obraz zdobil oltář Navštívení Panny Marie v kostele benediktinek. Oltář dala mecenáška upravit a vybavila jej patřičnými liturgickými předměty i obrazem.

Obě obnovy obrazu, někdejší nedokončenou i současnou, financovalo chorvatské Ministerstvo kultury a památkářský dohled zajišťují restaurátoři ze Splitu a ze Rijeky.

Obraz si můžete prohlédnout na stránkách Ministersta kultury Chorvatské republiky: www.min-kulture.hr.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat