Na "Sabatině 2013" byla vyhlášena nejlepší chorvatská vína

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Na "Sabatině 2013"…
Publikováno: 19.11.2013
Hvar
Hvar, vinná réva odrůdy plavac mali

Koncem října letošního roku se konalo v hotelu Amfora ve městě Hvaru na stejnojmenném ostrově velké tradiční setkání vinařů, "Sabatina 2013". Již po třiadvacáté se na Sabatině shromáždili všichni, kdo v Chorvatsku v tomto významném hospodářském odvětví podnikají. Jak na zahájení zdůraznil chorvatský ministr zemědělství Tihomir Jakovina, Chorvatsko nikdy nebude zemí produkující velké série a množství vína, ale získá si své místo na vinné mapě Evropy špičkovou kvalitou, cenou a jménem.

Že se chorvatskému vinařství daří tuto vizi naplňovat, je mimo jiné zásluhou těch předních pěstitelů – jednotlivců i kolektivů, kteří byli na Sabatině oceněni oceněni za mimořádný přínos rozvoji vinařství v Chorvatsku.

O popularitě i odborné úrovni Sabatiny svědčí i rekordní počet účastníků a vzorků vína. Na 250 podniků, družstev a rodinných hospodářství letos přihlásilo celkem 304 vzorků.

Letošním absolutním šampionem i vítězem mezi červenými víny se stalo víno "Zlatan plavac grand cru 2010" vinařského podniku "Zlatan otok" vinaře Zlatana Plenkoviće. Tento vinař, který má své sídlo v osadě Sveta Nedjelja na jižním pobřeží ostrova Hvaru, získal toto ocenění již desetkrát.

V kategorii bílých vín zvítězil "Pošip Marko Polo 2012", který pochází z vinařského družstva "Pošip" v obci Čara na ostrově Korčula.

Korčula
Korčula, vinice u vesnice Čara

Titul šampiona v kategorii sladkých a speciálních vín si odneslo víno "Traminac mirisavi 2011" z vinařského podniku "Erdutski vinogradi" v Erdutu, který se nachází u řeky Dunaje ve východním Chorvatsku.

Medaili za nejlepší družstevní víno byla udělena vínu "Cabernet Sauvignon 2011" ze zemědělského družstva "Maslina i vino" z obce Polača v zadarské oblasti.

Nejlepším alkoholickým nápojem byl vyhlášen bylinný likér "Jaguar" z podniku "Maraska" v Zadaru.

Třídenní setkání doprovázely odborné přednášky, kulaté stoly, degustace, přehlídky vinařské techniky a zařízení, setkání pěstitelů a producentů apod.

Akci, nad níž drží patronát sám prezident Chorvatské republiky Ivo Josipović, pořádá Družstevní svaz Dalmácie (Zadružni savez Dalmacije) spolu s Chorvatským sdružením vinařských měst (Hrvatska udruga vinarskih gradova).

Kompletní přehled oceněných vín najdete na stránce: Zadružni savez Dalmacije

Související článek: Cesta za vínem po střední a jižní Dalmácii.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat