Splitské letiště se rozšíří o nový terminál

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Splitské letiště se…
Publikováno: 29.10.2013
Split
Letiště Split - Kaštela

Jak ukázal vývoj v posledních letech, nestačí terminál letiště Split - Kaštela (20 km z centra Splitu, 6 km od Trgiru) nárůstu cestujících. Za letošních devět měsíců prošlo letištěm 1 420 427 cestujících, což je téměř stejný počet, jaký se loni uskutečnil za celý rok. Je tedy reálný předpoklad, že za celý letošní rok to bude přibližně 1 570 000 cestujících (při průměrném letošním nárůstu o 11 procent). V srpnu zaznamenalo letiště dokonce svůj historický měsíční rekord – téměř 345 000 cestujících. Na zvýšení se podepsal i vstup Chorvatska do Evropské unie – vzrostly zejména počty turistů z Velké Británie, Švédska a Francie a naopak poklesly počty turistů z Ruska a Ukrajiny.

Je tedy přirozené, že starý terminál letiště už nestačí. Projekt jeho rozšíření je již schválen příslušnými úřady a je vypracována veškerá dokumentace. V současné době čeká na územní rozhodnutí a po něm bude následovat výběrové řízení na dodavatele prací.

Split
Letiště Split - Kaštela

Investice, která má hodnotu 60 milionů euro, bude znamenat rozšíření uzavřené plochy letiště o 34 500 metrů čtverečných, čímž se kapacita letiště zvýší na 2 miliony cestujících ročně a plocha vzroste na 102 hektarů. Současně s tímto rozšířením bude terminál přizpůsoben schengenským předpisům pro činnost hraničního přechodu (včetně automatického třídění zavazadel).

Na financování projektu se budou podílet i finanční prostředky z fondů Evropské unie.

Předpokládá se, že stavební práce na rozšíření terminálu by měly být zahájeny po letní sezóně roku 2014.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat