Pozoruhodný archeologický objev v šibenické oblasti

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Pozoruhodný…
Publikováno: 25.10.2013
Skradin
Skradin z dálnice A1

Na lokalitě Vačani Laluše v bezprostřední blízkosti archeologického naleziště Bribirska glavica (15 km severozápadně od Skradinu) objevili před dvěma roky dva místní zemědělci na svém pozemku zvláštní prastaré hroby a uvědomili příslušné úřady.

Archeologický průzkum financovalo Ministerstvo kultury, Šibenicko-kninská župa a město Skradin. Archeologové na místě odkryly celkem čtrnáct hrobů, z nichž deset již prozkoumali. Hroby pocházejí z 8. až 10. století. Jsou to hroby příslušníků chorvatského osídlení zdejšího teritoria, kteří si ještě z původních domovů přinášeli určité zvyklosti spojené s pohřbíváním mrtvých. Mrtví byli pochováváni v kamenných masivních nezdobených sarkofázích, do nichž jim byly vkládány různé předměty, které měli v životě rádi a které je měly provázet na cestě do záhrobí (nože, keramika, slavnostní oblečení, koňské postroje a ostruhy apod.).

Mezi sarkofágy se jeden zvlášť odlišovat – jeho vrchní desku tvořil masivní kamenný monolit, zřejmě součást nějaké antické stavby. Bohatý oděv mrtvého naznačoval, že se jednalo o významného muže zdejší komunity, což dosvědčoval i starochovatský zdobený meč, ostruhy a další jezdecká výstroj, jakož i plně zachovaná skleněná nádoba, neobvyklá v tomto období v dané lokalitě.

Zmíněný sarkofág bude vystaven před muzeem ve městě Skradin. Ostatní nálezy budou zařazeny do sbírek Muzea města Šibeniku.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat