"Park "Glavani" v Istrii - ideální cíl pro milovníky adrenalinových sportů

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... "Park "Glavani" v…
Publikováno: 22.08.2013
Pula
Pula

V celém světě si v posledních letech získávají velkou popularitu tzv. lanová centra, kde se zájemci o lezení seznamují se samotnými základy tohoto adrenalinového sportu, a to v lesích, ve větvích a korunách stromů. Učí se zvládat svůj strach z výšek, základům a obratnosti v užívání lan, karabin a ´úvazků, trénují pohyb a udržování rovnováhy na lanech, na překážkách, visutých plošinách a mostech, využívání záchranných sítí apod. Seznamují se s bezpečnostními pravidly a požadavky při pohybu ve výškách.

Takové lanové centrum může navštívit jakýkoli zájemce o podobné vzrušující zážitky, který navštíví adrenalinový "Park Glavani". Nachází se u obce Glavani v jižní Istrii, severovýchodně od Puly (východně od Vodnjanu.

Založením zdejšího parku si splnili svůj sen dva mladí vyznavači sportovního skalního lezení. Bratr jednoho z nich je projektant takových parků – lanových center v Evropě, a tak se oba mladí nadšenci rozhodli vybudovat jedno takové i v Istrii. Navštívili mnohá podobná zařízení v různých evropských zemích a přenesli odtud získané zkušenosti i do Glavani.

Park, který byl otevřen na jaře roku 2012, si již získal oblibu mnoha návštěvníků a v současné době nabízí tři stezky: žlutou, modrou a černou. Ta žlutá je určena pro úplné začátečníky, pro ty nejmladší a pro ty, kdo mají strach z pohybu nad zemí. Stezka vede na úrovni přibližně 1,5 až 2 metry nad zemí a klade si za cíl zbavit své absolventy strachu z výšky, nejistoty z pohybu nad zemí, trénovat s nimi pohyb v této výšce a zvládat základní překážky; a naučí je i manipulaci s lany, úvazky apod.

Modrá stezka vede ve výšce kolem 5 metrů a klade na absolventy poněkud vyšší nároky, a to ve všech směrech.

Nejvyšší stupeň představuje černá stezka, pohybující se kolem 10 metrů nad zemí. Její absolventi trénují zvládání větších překážek, volný pohyb na visutých lávkách, naučí se pohybovat ve výškách bezpečně a beze strachu. Ti, kdo zvládli černou stezku, získávají diplom „High Road Course“ a korunou jim pak je volná jízda na zavěšené lanové skluzavce – či spíše volný let na laně o délce 113 metrů, což je zážitek, na který se nezapomíná a který představuje jedinečné zakončení návštěvy parku.

Pro letošní rok vylepšili majitelé svou nabídku o dvě nové výrazně adrenalinové atrakce. První z nich je 11 metrů vysoká houpačka. Při ní vytáhne elektrický motor zájemci do té výšky, na jakou si troufá, maximálně však 11 metrů; na zvolené výšce se pak vypne proud a on se propadne a zhoupne – samozřejmě naprosto bezpečně a zajištěně. Čím větší je výška, tím lepší je prý zážitek. Druhou atrakcí je tzv. první evropských visutý most přes istrijská údolí. Po zvládnutí černé stezky je možno využít nabídky absolvovat jízdu na třech lanových skluzavkách (zip-line); na nejdelší z nich (je dlouhá 120 metrů) se dobrodruh vznáší ve výšce 20 metrů nad zemí. Netřeba mít strach o život a bezpečnosti – celá nabídka adrenalinového parku byla úředně testována rakouským inspektorem s nejvyšší EU kvalifikací, takže všechny atrakce odpovídají evropských normám a standardům pro adrenalinové parky.

A jak se lze do parku Glavani dostat? Dobrý přístup je jak od západního, tak od východního istrijského pobřeží. Od západu či jihu, od Vodnjanu je třeba jet po silnici 66 přes Marčanu (směrem na Barban a Labin) a v osadě Manjadvorci odbočit z hlavní silnice na Glavani. Z Vodjnanu je to 10 km. Od východního pobřeží je třeba jet po silnicí 66 od Labinu (směrem na Pulu) přes most Raša a starobylé městečko Barban, přičemž opět v osadě Manjadvorci odbočit na Glavani.

Pokud chce dospělý vyzkoušet všechny tři stezky a atrakce v parku, zaplatí 200 kun. Dítě do 10 let za totéž zaplatí 160 kun. Samozřejmě si může zaplatit i jednotlivé stezky, případně atrakce, např. za zip-line 40 kun nebo za visutý most 60 kun.

Park je otevřen každý den od 8 do 20 hodin. K absolvování všech tří tras je zapotřebí minimálně 2 hodiny

.

Více informací o "Parku Glavani": www.glavanipark.com


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat