Hudební festival na jedné z nejkrásnějších letních scén Jadranu – "Park Orsula Music Festival" u Dub

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Hudební festival na…
Publikováno: 30.07.2013

"Park Orsula" je jedinečný přírodní prostor, který se nachází ve skalnatém svahu pár kilometrů jihovýchodně od historického jádra Dubrovníku, pojmenovaný podle kostelíka sv. Voršily (Sveta Orsula), jehož skromné zbytky místu stále dominují. Stejné jméno nese i blízký mys - Rt Orsula. Na opuštěné lokalitě, z níž se otevírá překrásný výhled na starý Dubrovník s přístavem, na ostrůvek Lokrum, na jihovýchodní okolí města, byla před pár lety vybudována letní scéna, kde se pořádají koncerty, divadelní vystoupení a různé další akce, ale především "Park Orsula Music Festival" (Mali Glazbeni Festival). Park je oázou neporušené přírody, cennou archeologickou lokalitou přitahující pozornost svou historií, jedinečnou panoramatickou vyhlídkou a scénickým prostorem, poskytujícím i skvělý umělecký zážitek.

Dubrovník
Dubrovník od jihovýchodu

V polovině 14. století se Dubrovničtí, kterým tento kraj patřil, rozhodli postavit zde, na těžko přístupné nebezpečné skalnaté stráni kostelík ke cti svaté Voršily (též uváděné jako Uršula, jejíž legenda byla tehdy v křesťanském světě všeobecně známa a byla velmi populární. Podle ní byla Voršila na konci 4. století dcerou anglického krále, která se sice v mládí nadchla pro věčně panenství, ale na přání svého otce se měla provdat za křesťanského šlechtice, jenž měl panství v dnešní Bretani. V Bretani se měl usadit i se svými vojáky. Voršila jej měla na lodi následovat s družkami – nevěstami ženichových vojáků. Podle legendy jich mělo být 11 tisíc, ale zřejmě došlo k chybě opisovačů a jednalo se jen od 11 dívek. Loď s dívkami zahnala bouře do ústí řeky Rýna, dívky pak doveslovaly do Kolína nad Rýnem, který byl tehdy obsazen hunským vojskem. Hunové dívky přepadli, mučili je a nakonec zavraždili. Zprvu zůstala naživu jediná Voršila, po které pro její krásu zatoužil hunský krá. Protože jej však odmítla, dal ji šípem usmrtit. Dívky byly později pochovány v pro ně zbudovaném kostele v Kolíně nad Rýnem, kde jejich ostatky včetně Voršiliných spočívají dones. Uctívání sv. Voršily a jejích družek se od 10 století šířilo do celého světa, největší evropští malíři znázorňovali na svých obrazech jejich mučednictví.

Kostelík stál na svém opuštěném vyvýšeném místě až do napoleonských vále, kdy se ruské carské vojsko spolu se Srby a Černohorci snažilo zastavit francouzský postup na jih do boky Kotorské . V těžkých bojích, při nichž loupilo a ničilo všechno, co se nacházelo mimo ochranu dubrovnických hradeb, pak vypálilo i kostelík sv. Voršily, který od té doby zůstal v troskách a opuštěný.

Teprve po 200 letech se našli nadšenci, kteří objevili toto krásné divoké místo na plošině pod Jadranskou magistrálou, kde nebude nikoho rušit hudební produkce. Kontaktovali vlastníka pozemku a roce 2003 založili sdružení Ambient Croatia, které začalo organizovat zušlechťovací práce: terasovitou úpravu terénu, zakonzervování zbytků kostelíka sv. Voršily a postavení letní scény pro pořádání koncertů a divadelních představení. Sdružení Ambient Croatia shání finanční prostředky a zajišťuje program festivalu, který má za sebou již tři ročníky. Podařilo se obnovit i starou karavanní stezku pro pěší přístup z Dubrovníku (25 minut chůze od hotelu Belvedere) a zajistit improvizované parkoviště u magistrály.

Práce na úpravách terénu stále pokračují – vždyť se jedná o 30 tisíce metrů čtverečných plochy. Na konci stažení pak bude upravený veřejný park, trvale dobře udržovaný, přístupný veřejnosti po celý rok.

Daří se též zajišťovat v rámci malého hudebního festivalu stále hodnotnější program, a to koncerty napříč žánry, od etnické hudby, jazzu, blues až k popu, rocku, rapu, takže mohou vyhovět zájmu a vkusu nejrůznějšího publika. Na koncertech vystupují regionální umělci i hudebníci z celého Chorvatska, včetně zahraničních hostů. Letní divadlo pojme na 500 diváků.

Program letošního festivalu, který se koná od poloviny června až do poloviny září, najdete na stránkách sdružení Ambient Croatia: www.parkorsula.du-hr.net.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat