Výstava ravennských mozaik ve Splitu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Výstava ravennských…
Publikováno: 20.06.2013
Split
Split

Mezi významné kulturní události na jadranském pobřeží v letošním roce patří bezesporu výstava "Antické mozaiky z Ravenny" (Antički mozaici iz Ravenne), která byla u příležitosti vstupu Chorvatska do Evropské unie otevřena 2. června v Muzeu chorvatských archeologických památek (Muzej hrvatskih arheoloških spomenika) ve Splitu a potrvá do 12. července. Je to natolik přitažlivá možnost shlédnout repliky těchto světově proslulých kulturních památek, které v uplynulých deseti letech byly vystaveny jen v několika evropských městech. Výstavu zorganizovalo město Ravenna ve spolupráci s Konzulátem Italské republiky, Muzeem chorvatských arechelogických památek a Městem Split.

Starobylé město Ravenna na západním pobřeží Jadranu, tedy italské Adrie, odkud mozaiky pocházejí, bylo založeny již Umbry v 8. století před naším letopočtem. Umbry vystřídali Etruskové, ale největší sláva čekala město až za Římanů - začátkem 5. století byla sídelním městem zápoadořímských císařů, koncem 5. století, kdy byla v rukou východním Gótů, se stala hlavním městem ostrogótského království a sídlem jejich velkého krále Theodoricha I. Od konce 6. století bylo město po 170 let centrem tzv. ravennského exarchátu, tedy území spravovaného Byzantskou říší. A to bylo právě údobí největšího uměleckého rozkvětu Ravenny. Byly tu vybudovány křesťanské sakrální stavby bohatě zdobené mozaikami, které vysoce převyšovaly většinu těch, které v té doby vznikly v jiných částech Evropy.

Sbírka replik ravennských mozaik vznikla začátkem 50. let minulého století, aby bylo i těm milovníkům umění, kteří Ravennu nemohou navštívit, umožněno poznat a vidět skutečnou krásu tohoto jedinečného kulturního dědictví předků. Pořízením replik byl pověřen speciální oddělení Umělecké akademie v Ravenně. Odborní pracovníci postupně specifickou technikou ručně vyřezávali ze skleněné hmoty vyráběné v muranských sklárnách droboučké kostičky, z nichž postupně vytvářeli figury a obrazce.

Celou sbírka replik tvoří mozaiky z těchto ravennských sakrálních objektů: z mauzolea Gally Placidie, baziliky San Vitale a San Apollinare Nuovo a z Arcibiskupské kaple. Návštěvník výstavy si tak může z úplné blízkosti prohlédnout všechny detaily mozaik, které ani sama návštěva originálů přímo v Ravenně neumožňuje.

Na výstavě replik ve Splitu si může veřejnost prohlédnout čtyřicet kopií ravennských mozaik. Ty byly poprvé vystaveny v Paříži v roce 1951 a později se přesunuly do Madridu, Berlína, Moskvy a Sankt Petěrburgu. Všude měly obrovský úspěch.

Výstavu je možno navštívit od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin, v sobotu od 9 do 14 hodin. O nedělích a svátcích je zavřena.

Adresa: Muzeum chorvatských archeologických památek (Muzej hrvatskih arheoloških spomenika), Stjepana Gunjace bb, Split.

Více informací: Antički mozaici iz Ravenne (pdf).

Zdroj informací:

  • Muzeum chorvatských archeologických památek (Muzej hrvatskih arheoloških spomenika): www.mhas-split.hr
  • Turistické sdružení města Splitu (Turistička zajednica grada Splita): www.visitsplit.com

Mohlo by vás zajímat