Mimořádný archeologický objev u břehů Istrie

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Mimořádný…
Publikováno: 16.11.2012
Umag
Umag, v pozadí Savudrija

Ani odborníci neváhají označit výsledky nejnovějších archeologických průzkumů v nejseverozápadnějším cípu chorvatského Jadranu za senzaci ve svém oboru. V zátoce Zambatija (jižně od istrijského letoviska Savudrija) byly objeveny pozůstatky neolitického sídla a zbytky nejstaršího dosud nalezeného plavidla na Jadranu.

Při průzkumu předcházejícího stavebním pracím na prodloužení stávajícího vlnolamu v místním přístavu, u zdejší přístavní správy, objevili archeologové jakési pozůstatky velmi staré dřevěné konstrukce na mořském dně, v hloubce od 2,50 do 3,20 metrů. Následujícící důkladné archeologické pátrání zjistilo, že se jedná o pozůstatky pravěkého sídla z období pozdního neolitu až do raného měděného období, tedy z doby mezi léty 4230 do 3980 před naším letopočtem. V uvedené hloubce se zbytky sídla nacházejí na ploše přibližně 10 tisíc metrů čtverečných.

Sídlo tvořila obydlí, která byla postavena na pilotech z dubového dřeva. Vzhledem k tomu, že piloty byly zabořeny do bahnitého mořského dna a neměl k nim tedy přístup vzduch, dochovaly se výjimečně dobře. Radiouhlíkovou metodou rozboru vzorků z jejich dřeva bylo určeno jejich stáří právě na výše uvedené období. V nejbližším okolí byly nalezeny hromady zvířecích kostí a četné střepy z keramických nádob.

Blízko pozůstatků sídla, ve střední části zátoky Zambatija, byly objeveny zbytky lodní konstrukce, pocházející rovněž z pravěku, ale o něco mladší než sousední sídlo – předpokládá se, že pocházejí z prvního tisíciletí před naším letopočtem. Podle archeologů je to nejstarší loď určitého typu, nalezená na Jadranu. Odborníky zaujala zejména zvláštní technika svazování jednotlivých prken provazy, použitá při stavbě lodi. Její délka se odhaduje na šest metrů, její šířka na 24 metru. Na její stavbu bylo použito jilmové dřevo. Místo nálezu lodi bylo zajištěno kovovým kontejnerem.

Archeologové předpokládají, že bude zhotovena replika tohoto mimořádného plavidla a ta pak bude vystavena.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat