Průvodce pro jachtaře po jižní Dalmácii a Černé Hoře

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Průvodce pro…
Publikováno: 12.11.2012
Mljet
Ostrov Mljet

V září byl představen zajímavý společný chorvatský a černohorský projekt "Společná propagace a zvýšení úrovně bezpečnosti jachtařské turistiky v Dubrovnicko-neretvanské župě a na černohorském přímoří", který je zkráceně nazýván "NauTour". Jeho cílem je zvýšení turistického potenciálu dubrovnické oblasti a černohorského pobřeží jako jachtařských destinací a společná prezentace jedinečných turistických, kulturních a přírodních hodnot obou regionů.

Tento projekt v hodnotě 452 isíc eur financovala Evropská unie z programů předvstupní pomoci (IPA) v rámci projektů přeshraniční spolupráce Chorvatska a Černé Hory.

Korčula
Městečko Korčula na stejnojmenném ostrově

Z chorvatské strany jsou do projektu zapojeny tyto subjekty: Chorvatský hydrografický ústav (Hrvatski hidrografski institut – HHI), Ministerstvo námořnictví, dopravy a infrastruktury (Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture) a Dubrovnická univerzita (Dubrovačko sveučilište), z černohorské strany pak: Hydrometeorologický ústav Černé Hory (Hidrometeorološki zavod Crne Gore - HMZCG) , Národní turistická organizace Černé Hory (Nacionalna turistička organizacija Crne Gore - NTOCC), Správa námořní bezpečnosti (Uprava pomorske sigurnosti Crne Gore) a Marina Porto Montenegro z Tivatu.

Lastovo
Ostrov Lastovo

V rámci projektu vznikla webová stránka www.nautour.info, která je určena především jachtařům, ale i ostatním návštěvníkům jižního Jadranu. Jsou tu základní informace o obou regionech, informace pro jachtaře, předpisy pro vstup a plavbu, přehled marin a možných aktivit a mapy. Autoři z Chorvatského hydrografického ústavu vytvořili jedinečného průvodce po pobřeží a ostrovech: od poloostrova Pelješac na severu, přes ostrovy Korčula, Lastovo, Mljet, Elafitské ostrovy, Dubrovnické přímoří, boku Kotorskou, Budvanskou riviéru, okolí přístavního města Baru až po město Ulcinj na jihu. Zpracovali třináct doporučených tras, z nichž pět je určeno pro jachty, čtyři pro menší motorové jachty a čtyři pro velké jachty (megajachty), vždy ve variantách pro třídenní, sedmidenní a čtrnáctidenní plavbu. Itineráře doplňují mapky a obrázky. V přehledu lokalit lze najít popis zajímavých míst a doporučených zastávek, včetně možností kotvení a praktických rad pro jachtaře.

Dalším výsledkem projektu "NauTour" je vydání tištěné publikace v chorvatském, černohorském a anglickém jazyce (Knjižica, Booklet), která obsahuje doporučené trasy a dalšími informace uvedené v internetové verzi. Jachtařům bude tento průvodce bezplatně k dispozici nebo si jej mohou stáhnout ve formátu pdf na stránkách www.nautour.info.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat